Mangold bjuder in till Småbolagsdag

- Alla sektorer representerade

Publicerad: 2011-11-17 16:34

Den 23 november bjuder Mangold Fondkommission in till Småbolagsdag på Operaterrassen. Publiken kommer att få se och träffa 15 bolag. Alla sektorer där det rör på sig finns representerade, säger Per-Erik Holmström på Financial Hearings, medarrangör till evenemanget.

Mangold välkomnar allmänheten till Småbolagsdag på Operaterrassen i Stockholm.
Följ nyheterna kring Småbolagsdagen löpande hos beQuoted.
Cherryföretagen växer på onlinespel. Bolagets vd Emil Sunvisson öppnar Småbolagsdagens program kl 08.00
Det svenska gruvbolaget Central Asia Gold presenteras av bolagets vd Preston Haskell efter lunch.

- IT, telekom, militära tillämpningar och säkerhet. Vi talar om svensk teknik i framkant. Även andra branscher som spel och guld finns med. Det kommer att bli en otroligt bred kapitalmarknadsdag, säger han.

Brett program

Programmet är brett sett till både bransch och storlek. Strax efter morgonkaffet intas scenen av Per Björkman, vd för Empire, den svenska återförsäljaren av SodaStream och flera andra kända varumärken från köket.

Efter tiofikat kommer ett kluster av spjutspetsföretag inom telekom och medicinteknik. Bland dessa återfinns Sivers IMA, som nyligen offentliggjorde en prototyporder till amerikanska processorjätten Intel, och CTT Systems vars avfuktare numera erbjuds med flygplan från både Boeing och Airbus.

Program Mangolds Småbolagsdag den 23 november

07:45 - Kaffe/Fralla

08:00 - Cherryföretagen, VD Emil Sunvisson
08:30 - Empire, VD Per Björkman
09:00 - Stureguld, VD Joacim Nord
09:30 - Panaxia, VD Björn Wallin

10:00 - Kaffe

10:15 - INVISIO, VD Lars Höjgaard Hansen
10:45 - Sivers IMA, VD Olle Westblom
11:15 - XCounter, VD Mikael Strindlund
11:45 - CTT Systems, VD Torbjörn Johansson

12:15 - Lunch

12:45 - TracTechnology, Grundare Haakan B Guldkula
13:15 - ADDVise, VD Rikard Akhtarzand
13:45 - Central Asia Gold, VD Preston Haskell
14:15 - Indiflex, Grundare Ulf Söderberg

14:45 - Kaffe/kaka

15:00 - Fortnox International, VD Jan Älmeby
15:30 - Caperio, VD Christer Haglund
16:00 - Bredband2, VD Daniel Krook
16:30 - C2SAT, VD Fredrik Nygren  

OSA via www.financialhearings.com alternativt via mail till hearings@financialhearings.com

Rätt marknad och rätt teknologi

Efter lunch går dagen vidare med ett par företag inom det medicintekniska området. Rikard Akhtarzand, vd för ADDvise, levererade nyligen en delårsrapport som visade på fortsatt stor efterfrågan på laboratorieinredning.

Dagens sista kluster av bolag tar sikte på IT-sektorn. Här finns bland andra Fortnox International som var tidigt ute på marknaden med onlinebaserade programvaror, en sektor som idag utvecklats till så kallade molntjänster.

Prisbelönta journalister modererar
Konferencier och publikens ledsagare genom programmet är Pontus Herrin från Veckans Affärer, flankerad av E24:s Per Lindvall. Ett intressant och prisbelönt moderatorpar med rutin på att ställa vd:ar mot väggen.

Johan Nygren
johan.nygren@beQuoted.com
Sök bland våra artiklar
beQuoteds nyhetsbrev!