KOMMUNIKÉ FRÅN EXTRA BOLAGSSTÄMMAN I SWEMET AB DEN 29 december 2020
Vid den extra bolagsstämman i Swemet AB idag beslutades följande.
- förvärv av fastigheten Gavotten 8, Linköping
- byte av revisor inom befintligt revisorsorgan
För mer detaljerad information om innehållet i besluten hänvisas till kallelsen till årsstämman, som finns tillgänglig på bolagets webbplats www.swemet.se.
Linköping 2020-12-29
För mer information,
Swemet AB (publ);
Jan Axelsson, VD
Telefon: +46 70 952 12 80
E-post: jan.axelsson@swemet.se
Om Swemet
Swemets affärsidé är att erbjuda kvalificerade produkter och tjänster till elnätsbolag i Sverige och Europa, med fokus på smarta elmätare och elkvalité. Målgruppen för Bolagets produkter utgörs i första hand av små och medelstora elnätsbolag i Europa baserat på Bolagets spetskompetens inom den nya generationens smarta elnät. Egenutvecklad hårdvara och mjukvara integreras med externa komponenter till välpaketerade helhetslösningar. Elnätskommunikation har fram till idag dominerats av teknik från 80-talet och självklart har förväntningar och tekniska förutsättningar lett fram till nya standarder. G3-teknologin är den senaste och karaktäriseras av de egenskaper ett modernt kommunikationskoncept kan förväntas klara av.
www.swemet.se.
Bolagets B-aktier är upptagna till handel på Nordic SME. Aqurat Fondkommision AB, tel: +46 8 684 05 800, info@aqurat.se, är Bolagets Mentor.
Nerladdningsbara filer
Bokslutskommuniké 2020
Delåret juli-december 2020
- Intäkterna uppgick till 15,0MSEK (21,2)
- Resultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 1,6 MSEK (2,7)
- Resultatet efter skatt uppgick till 1,4MSEK (2,1)
- Resultat per aktie uppgick till 0,09 SEK (0,14)
Helåret januari- december 2020
- Intäkterna uppgick till 30,4MSEK (29,8)
- Resultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 3,3MSEK (4,3)
- Resultatet efter skatt uppgick till 2,1 MSEK (2,2)
- Resultat per aktie uppgick till 0,14 SEK (0,14)
Ändrat datum för bokslutskommuniké
KOMMUNIKÉ FRÅN EXTRA BOLAGSSTÄMMAN I SWEMET AB DEN 29 december 2020
Swemet tar order i Finland på 1MSEK
Kallelse till extra bolagsstämma i Swemet AB
Swemet AB håller extra bolagsstämma tisdagen den 29 december 2020 klockan 10.00 i Swemets lokaler på Norra Oskarsgatan 34 i Linköping.
13MSEK i nya order från befintliga kunder
Swemet har erhållit order för sammanlagt 13MSEK till befintliga kunder. Samtliga order kommer att levereras innan Q1:s utgång 2021. Innan årets slut kommer ca 4MSEK av ordervärdet vara levererat. Bolaget räknar med ytterligare order från nya kunder om ca 2.5MSEK för leverans innan årets utgång.
Swemet AB har tecknat nytt Ramavtal med SINFRA för elmätare till SINFRAs medlemmar (elnätsbolag)
Delårsrapport för Swemet AB (publ) januari - juni 2020
1 januari - 30 juni 2020
- Intäkterna ökade till 15 161 (8 643) TSEK. En ökning med 75%.
- Rörelseresultatet (EBITDA) uppgick till 1 751 ( 1 327) TSEK. En ökning med 31%.
- Periodens resultat uppgick till 604 (113) TSEK. En ökning med 434%.
- Resultat per aktie 0,04 (0,01) SEK
Leverans av analysinstrument till ett nätbolag i Palestina tillsammans med en dansk beställning, sammanlagt till ett ordervärde av 0,50MSEK
Swemet säljer analysinstrument MFA500 till allt fler mätinsamlingsprojekt internationellt. Den nya ordern avser och utbildning och instrument. En trend är att Swemet säljer fler instrument till vart och ett av de nya projekten. Större utrullningar engagerar större projektorganisationer för genomförandet.
Swemet AB
Webbplats:
www.swemet.se
Bransch: Teknik
Kortnamn: SWEM-B
Marknadsplats: Nordic SME
Senaste rapporten:
Bokslutskommuniké 2020
Nästa evenemang:
2021-04-01 Årsredovisning 2020
Kurs
Kurs:
Marknadsvärde: