Railcare växlar upp i Storbritannien
RAILCARE Railcare fortsatte stärka omsättning och resultat under första halvåret 2014. Nyligen driftsattes en tredje Railvac-maskin i Storbritannien. Bolagets mål är att ha sex maskiner på brittiska spår inom ett par år.
Lyft i omsättning och resultat
Den gångna tvåårsperioden har järnvägsserviceföretaget Railcare visat en omsättningsökning på 40 procent samtidigt som rörelsemarginalen stärkts från 1,5 till nästan 15 procent.
För årets första sex månader landade omsättningen på 132 miljoner kronor. Periodens rörelseresultat stärktes till 19 miljoner kronor och vinsten per aktien mer än tredubblades till 3,44 kronor.
God beläggning inom flertalet områden
Railcare arbetar med tjänster och maskinuthyrning för järnväg i Norden och Storbritannien. Den svenska marknadens andel av totalomsättningen utgör bortåt 80 procent men krympte något under fjolåret.
Givet de underhållsbehov som bedöms finnas i det svenska spårnätet och en ny rödgrön regering, med uttalade ambitioner om att bygga ut tågtrafiken med bland annat höghastighetståg, så talar mycket för en fortsatt god efterfrågan på järnvägsservice i Sverige.
Beläggningen uppges också vara för tillfället god inom flertalet områden, med större uppdrag för bolagets Railvac-maskiner (vacuumsugar som exempelvis byter ballast i spår utan att man behöver ta bort rälsen, beQuoteds anm) i Sverige och en ökad efterfrågan på specialtransporter.
Besked om brittiska kontrakt dröjer
Parallellt med utvecklingen i Sverige tar bolaget allt fler uppdrag i spårtäta Storbritannien. Besked om vilka entreprenörer som tilldelats större brittiska underhållskontrakt dröjer emellertid, säger vd Daniel Öholm till beQuoted.
Han vill i dagsläget inte kommentera utvecklingen med hänvisning till pågående förhandlingar. De brittiska underhållskontrakten löper över längre perioder, som regel 5 till 10 år. Railcare har arbetat med berörda entreprenörer tidigare och lämnat offerter till samtliga.
Målsättning sex brittiska maskiner inom ett par år
Samtidigt fortsätter utrullningen av specialanpassade Railvac-maskiner i Storbritannien. Nyligen driftsattes en tredje enhet. Målsättningen är att år 2016 ha sex stycken Railvac-maskiner i drift i Storbritannien och att den brittiska marknaden då omsätter i nivå med den svenska.
Under fjolåret omsatte den brittiska marknaden 27 miljoner kronor samtidigt som den svenska omsatte 135 miljoner kronor. Målsättningarna och siffrorna ger en fingervisning om den tillväxtpotential bolaget ser i Storbritannien. |