Därför investerar Björn Davegårdh i Cryptzone
Cryptzone har på kort tid blivit ett multinationellt företag inom datasäkerhet med verksamhet i 33 länder. För att den kraftiga tillväxten ska kunna upprätthållas genomförs nu en nyemission. Björn Davegårdh ser ett lovande bolag i framkanten av den tekniska utvecklingen.
Björn Davegårdh fokuserar på marknader och teknologier Till vardags är Björn Davegårdh chefsförvaltare vid GustaviaDavegårdh Fonder. Hans placeringsfilosofi utgår från två hörnstenar, att vara med på de geografiska marknader där tillväxten finns och att tillvarata de nya teknologier som har framtiden för sig.
Framtidens vinnarbolag kommer att vara helt nya företeelser, något Björn Davegårdh menar kommer att förändra kraven på investerarna. Han exemplifierar med H&M och Google:
- Kan man hitta de här bolagen i ett tidigt skede kommer man att kunna tjäna bra pengar över tiden. Men man ska inte fastna i p/e-tal och direktavkastningar utan leta möjligheter och hot på ett annat sätt än tidigare. |
Företagens låga säkerhetsmedvetenhet talar för marknaden Cryptzone är ett datasäkerhetsföretag vars affärsidé är att företagshemligheter förblir just företagshemligheter. Bolaget säljer lösningar för DLP (Data Leak Prevention) som handlar om att stoppa ”läckage” av digitalt sparad information.
Säkerhetsmedvetenheten bland företag, såväl nationellt som globalt, är fortfarande låg och kostnaderna för dataläckage höga. Säkerhetsfrågorna tenderar också att bli allt mer komplexa i takt med att bolagens information flyttar från intranät till exempelvis molntjänster.
Analysföretaget IDC uppskattar att marknaden för DLP-lösningar omsatte 2 miljarder dollar och att den är under stark tillväxt. Cryptzones del av kakan är försvinnande liten. Under fjolåret omsatte bolaget 8 miljoner kronor. Resultatmässigt återstår en bit till svarta siffror, men målet är att nå ett positivt EBITDA under 2010.
Snabb förvandling genom förvärvad tillväxt kostar på Genom förvärv har Cryptzone fyrdubblat sin omsättning i år. Nettoomsättningen första kvartalet 2010 steg med förvärven till 7 miljoner kronor. Förvärven har förvandlat bolaget till en multinationell verksamhet inom datasäkerhet med fler än 700 kunder i 33 länder.
Bolaget ser sitt globala nätverk bestående av 150 partners som en viktig tillgång för den fortsatta tillväxten. Och tillväxten är bakgrunden till den nyemission man nu genomför, som vid full teckning kommer att tillföra bolaget 14 miljoner kronor efter emissionskostnader.
GustaviaDavegårdh Fonder är en av garanterna i emissionen som sker med företräde för befintliga aktieägare. Teckningskursen är satt till 10 öre. Sista dag för teckning är på måndag, den 7 juni.
Björn Davegårdh lägger vikt vid vds meritlista Björn Davegårdh lägger vikt vid att ledning och styrelse har rätt meritlista. Något han i det här fallet poängterar genom vd Peter Davins bakgrund i uppstarten av Visma i Sverige och HiQ i Lund och Göteborg.
Han påtalar även styrelsens erfarenhet med bland annat Thomas Nygren som också är ordförande i en annan av GustaviaDavegårdhs investeringar, AllTele.
Björn Davegårdh ser Cryptzone som en helt ny företeelse som löser ett av den moderna tidens problem. Genom att ligga i framkanten av den tekniska utvecklingen har bolaget stor potential sett över en lång investeringshorisont.
MARTIN STRÅHLE [email protected]
|
beQuoted tema: GustaviaDavegårdh Del 3 |
|
CRYPTZONE |
LISTA: FIRST NORTH MARKNVÄRDE: 53 Mkr OMS 2009: 7,9 Mkr RES 2009: -16,4 Mkr |
|
|
Cryptzone anser att bolagets styrka ligger i dess storlek, visavi konkurrenter som Symantec och McAfee. |

|
Vd Peter Davin menar att Cryptzone är tillräckligt stort för att kunna leverera vilken lösning som helst, men tillräckligt liten för att kunna möta kunden på ett bra sätt. |
HOT |
Stora globala konkurrenter har etablerade lösningar |
MÖJLIGHET |
Snabbt växande marknad samt partnermodell som kan skynda på expansionen |
|
TEMA: GustaviaDavegårdh är en artikelserie där beQuoted presenterar Björn Davegårdhs placeringsfilosofi och några bolag som han anser långsiktigt köpvärda. | |
Fakta om nyemissionen
Sista dag för teckning är måndagen den 7 juni
|
Emissionen i korthet:
- Teckningstid 24 maj - 7 juni
- Teckningskurs 0,10 kr per aktie
- Emissionen sker med företräde för befintliga aktieägare. Varje tretal innehavda aktier ger rätt att teckna en ny aktie.
- Emissionen uppgår till 16 miljoner kronor vid full överteckning före emissionskostnader.
- Vid full överteckning kan totalt 160.000.000 nya aktier tillkomma, vilket ger totalt 567.217.964 aktier. De nya aktierna motsvarar cirka 28 procent av företaget.
- Styrelsen har åsatt företaget ett värde om 40,7 miljoner kronor före emissionen och 56,7 miljoner kronor efter emissionen
| |
|
Om beQuoted
beQuoted publicerar nyheter och bolagsfakta för journalister och investerare.
Uppdragsgivarna är noterade företag som vill att allmänheten ska få mer och bättre information om den egna verksamheten.
Målgrupperna är nyhetsbyråer, finansiell press, aktiemäklare, riskkapitalister, institutionella och privata investerare.
beQuoted väljer självständigt vad som skrivs och publiceras och garanterar att nyheter, analyser, bedömningar och slutsatser alltid görs oberoende av erhållen ersättning. |
|