Agtira AB senarelägger offentliggörandet av kvartalsrapporten för april-juni 2022
Foodtech-företaget Agtira AB har beslutat att senarelägga offentliggörandet av kvartalsrapporten för det andra kvartalet av 2022, dvs april-juni.
Nytt datum för offentliggörande av Agtiras andra kvartalsrapport blir den 9 augusti 2022, i stället för 26 juli, som tidigare angetts i bolagets finansiella kalender.
Kommande rapporttillfällen därefter gäller fortfarande enligt bolagets finansiella kalender.
För mer information, vänligen kontakta:
Christer Edblad, vVD
Telefon: 070 26 11 039, e-post: [email protected]
Högupplösta bilder, filmer, illustrationer finns att hämta på: agtira.com/se/pressmaterial/
Fria att använda i artiklar om Agtira AB.
Om Agtira AB
Agtira, med huvudkontor i Härnösand, erbjuder idag livsmedelskedjor, butiker och andra intressenter sitt upplägg FaaS (Farming as a Service). Det innebär att Agtira själva eller tillsammans med en tredje part investerar, uppför och sedan driftar sina odlingssystem för produktion av en rad olika grönsaker och fiskarter, medan butiken eller kedjan förbinder sig att köpa hela den producerade volymen över en viss avtalsslängd till på förhand fastställda priser.
Gemensamt för Agtiras odlingssystem är att de producerar livsmedel med låg vattenförbrukning i slutna miljöer, utan utsläpp till närmiljön, behov av jordbruksmark eller solljus. Att man odlar intill butiken/kunderna innebär också att man minimerar behovet av transporter och att svinnet minskar
Agtira AB är noterat på NGM Nordic SME under kortnamnet AGTIRA B. Bolagets mentor är Eminova Fondkommission AB,
+46 8-684 211 00.
Nerladdningsbara filer
Agtira kvartalsrapport för april-juni 2022
Sammanfattning av andra kvartalet (2022-04-01 - 2022-06-30)
Nettoomsättningen andra kvartalet uppgick till 5 828 (3 233) KSEK
Rörelseresultatet för andra kvartalet uppgick till -6 144 (-3 443) KSEK)
Resultatet per aktie för andra kvartalet uppgick till -0,43 SEK
(Belopp inom parentes anger motsvarande period föregående år)
Agtira utvalt till investerarkonferensen Nordic-US Food Summit i Silicon Valley som ett av Nordens mest lovande food tech-bolag
Foodtech-företaget Agtira är ett av de nordiska företag som valts ut att delta i Nordic-US Food Summit som arrangeras i USA i november.
"Det här är ett mycket bra kvitto på hur man ser på Agtira. Vi anses vara ett av de mest lovande hållbarhetsföretagen i Norden inom food tech", kommenterar Pontus Lamberg, COO på Agtira.
Han hoppas att konferensen ska leda till nya kontakter och nytt kapital till Agtiras fortsatta expansion. I juryn som valde Agtira sitter bland annat en av grundarna till svenska Oatly, som fått sitt internationella genombrott i USA.
Agtira tar hem order på 40 miljoner när Sveriges största ICA-butik, ICA Maxi Haninge, blir helt självförsörjande på gurkor
Agtira AB senarelägger offentliggörandet av kvartalsrapporten för april-juni 2022
Foodtech-företaget Agtira AB har beslutat att senarelägga offentliggörandet av kvartalsrapporten för det andra kvartalet av 2022, dvs april-juni.
Agtira förstärker organisationen med meriterad CFO, tillika vice vd
Foodtech-företaget Agtira i Härnösand fortsätter att utveckla organisationen, den här gången genom rekryteringen av den mycket erfarne Christer Edblad som ny CFO och vice vd
Agtira medverkar på Småbolagsdagarna
Foodtech-företaget Agtira i Härnösand är ett av de företag som kommer att medverka med en presentation på Småbolagsdagarna 2022 som genomförs i Stockholm den 13-15 juni.
Kommuniké från årsstämma 2022 i Agtira AB
Agtiras Årsredovisning 2021
Kvartalsrapport januari-mars 2022
Agtira AB
Webbplats:
www.agtira.com
Kortnamn: AGTIRA-B
Marknadsplats: Nordic SME
Senaste rapporten:
Delårsrapport Q2 2022
Nästa evenemang:
2022-11-01 Delårsrapport Q3 2022
Kurs
Kurs:
Marknadsvärde: