Clemondo Group når överenskommelse om hyresavtal
Clemondo Group AB (publ) har sedan förvärvet av Lahega förhandlat med Stile Realestate AB om villkoren för ett hyresavtal för en verksamhetslokal i Rörvik. Parterna har nu nått en överenskommelse som innebär att hyresavtalet upphör. Kostnaden för uppgörelsen täcks till fullo av tidigare gjorda avsättningar.
Överenskommelsen innebär att avvecklingen av Clemondos verksamhet i Rörvik är avslutad och att alla åtaganden och därtill hörande kostnader kan bokas under Q1 / det första halvåret 2019.
Helsingborg 18 mars 2019
För ytterligare information:
Clemondo Group AB (publ)
Jesper Svensson, VD Clemondo, +46 70-529 17 22
Denna information är sådan information som Clemondo Group AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom Jesper Svenssons försorg, för offentliggörande den 18 mars kl. 08.30. Redeye AB är Clemondos certified adviser, kontakt [email protected] +46 (0)8 121 576 90. Clemondo Group AB (publ), 556792-0193
Clemondo Group AB är en nordiskt verksam kemteknisk koncern med säte i Helsingborg. Koncernen utvecklar, producerar och marknadsför rengörings- och underhållsprodukter för proffs under egna varumärken och under kundernas private labels. Aktien är noterad på NASDAQ OMX Stockholm, First North, och handlas under kortnamnet CLEM. Bolagets certified adviser är Redeye AB. För ytterligare information se www.clemondo.se
Nerladdningsbara filer
Kommuniké från årsstämma 2022 i Clemondo Group AB (publ)
Vid årsstämma i Clemondo Group AB (publ) idag den 13 maj 2022 beslutades följande.
KVARTALET PÅVERKADES AV EN OSÄKER OMVÄRLD
Clemondo förlänger avtal med Ikaros Cleantech AB.
Clemondo förlänger avtalet med Ikaros Cleantech AB om försäljning av skärvätskor och industriprodukter från varumärket Strovels samt växtbaserade produkter från Greenium. Avtalet beräknas uppgå till ca 4 miljoner på årsbasis.
PUBLICERING AV ÅRSREDOVISNING 2021
Clemondo Group AB (publ) publicerade idag årsredovisningen för verksamhetsåret 2021.
BYTE AV CERTIFIED ADVISER (CA) TILL ERIK PENSER BANK.
Clemondo Group AB (publ) meddelar idag att bolaget byter Certified Adviser.
Kallelse till årsstämma i Clemondo Group AB (publ)
Aktieägarna i Clemondo Group AB (publ) kallas härmed till årsstämma fredagen den 13 maj 2022 kl. 15.00 på Makadamgatan 16 i Helsingborg. Rösträttsregistrering börjar kl. 14.30. Med anledning av coronaviruset kommer årsstämman hållas så kort som möjligt och någon servering kommer inte förekomma.
Clemondo ingår ett unikt samarbete med PNK & BLU
PNK & BLU är ett unikt samarbete mellan Bröstcancerförbundet, Prostatacancerförbundet, PINK & BLUE och Clemondo. Detta innebär att Clemondos produkter blir tillgängliga för konsumenter samtidigt som vi bidrar till cancerforskningen. Detta är en Joint Venture satsning tillsammans med PNK & BLU.
Autodude tar in Greenium i sitt sortiment.
Med omtanke om miljön kan vi nu tillsammans med Autodude erbjuda konsumenter i hela Norden att enkelt beställa växtbaserade fordonsprodukter.
CLEMONDO TECKNAR AVTAL MED REGION KALMAR VÄRT 2,6 MSEK VID FULLT NYTTJANDE AV OPTIONER
Clemondo Group AB (publ) har idag tecknat ett två-årigt avtal med Region Kalmar gällande leverans av desinfektioner och hygienprodukter från varumärket Liv. Avtalet träder i kraft den 1 mars 2022. Efter avtalsperiodens slut finns möjlighet till förlängning i två omgångar, maximalt ytterligare 1 + 1 år.
ETT STARKT ÅR SUMMERAS
Clemondo Group AB
Webbplats:
www.clemendo.se
Bransch: Kemikalier
Kortnamn: CLEM
Marknadsplats: Nasdaq First North Growth Market
Senaste rapporten:
Delårsrapport Q1 2022
Nästa evenemang:
2022-08-18 Delårsrapport Q2 2022
Kurs
Kurs:
Marknadsvärde: