TF VD köper aktier för cirka 1,1 MSEK och ingår lock-up-åtagandeMellan den 23 och 27 maj 2022 förvärvade Move Abouts tillförordnade VD Olof Jonasson aktier i bolaget om cirka 1,1 MSEK till genomsnittskursen 3,21 SEK. Olof har samtidigt ingått lock-up-åtagande som omfattar både hans tidigare innehav om 89 000 aktier samt de ytterligare 332 021 aktier som köptes den 23-27 maj 2022, och varar i 12 månader från dagen för åtagandet. För ytterligare information
Olof Jonasson, CEO, Move About Group AB Email: [email protected]
+46 79-068 38 11
Certified Adviser
Bolagets Certified Adviser är Mangold Fondkommission AB som nås på telefonnummer 08-5030 1550 och på e-post [email protected].
Följande dokument kan hämtas från beQuoted
Move-About-Group-AB-Pressmeddelande-VD-koper-aktier-och-i.pdf Om Move About Group AB
Move About erbjuder app-baserade, miljövänliga och kostnadseffektiva mobilitetslösningar till såväl privatpersoner som företag, kommuner och organisationer. Bolaget har utvecklat och äger alla immateriella rättigheter till sin molnbaserade greentech plattform som ger digital tillgång till elbilar, elcyklar, taxi, tunnelbana och parkering via en och samma app - dygnet runt. Varje kilometer som användaren reser med elbilarna genom plattformen reducerar CO2 utsläpp.Bolagets omfattande mobilitetslösning bygger på Move About-appen som ger användaren tillgång till Bolagets pooler av elbilar, elcyklar och elscootrar. Move About hjälper även företag, kommuner och organisationer att optimera sina fordonsflottor genom att skräddarsy mobilitetslösningar efter behov.Move About grundades i Oslo, Norge år 2007 och har idag över 58 500 användare på sin plattform och över 730 elbilar i sin fordonsflotta med närvaro i Sverige, Norge och Tyskland.
Om du vill öppna texten i din webbläsare
klicka här
______________________________________________________
Denna information skickades genom beQuoted Press
Om Du vill ha mer information gå till www.beQuoted.com
Om Du inte vill erhålla företagsnyheter klicka här beQuoted Press är en service till Dig som är intresserad av finansiell information. Med beQuoted Press underlättas företagens finansiella kommunikation till Dig och till nyhetsbyråer, aktieägare, placeringsrådgivare och andra intressenter på aktiemarknaden.
Vi hoppas att Du uppskattar denna service.
|