 |
| beQuoted
nyhetsbrev |
9
november 2011 |
Järnvägsmiljarder
glädjer Railcare
-
Hoppas få ta del av statlig storsatsningJärnvägsserviceföretaget Railcare har haft det motigt i år, med svag omsättnings- och resultatutveckling. Men i tredje kvartalet anar bolaget en vändning och ser
nu av flera skäl ljust på framtiden.
Nya miljarder till järnvägen
En starkt bidragande orsak till Railcares ljusa framtidssyn, som uttrycks i bolagets rapport för årets tredje kvartal, ligger i den svenska
regeringens beslut att tillföra ytterligare 1,8 miljarder kronor per år under 2012 och 2013 till underhåll av järnvägen.
Enligt budgetpropositionen för 2012 ska 3,6 miljarder kronor extra satsas på järnvägen de kommande två åren med fokus på drift och underhåll, reinvesteringar och trimningsåtgärder.
Den här satsningen ligger utöver de 800 miljoner som
regeringen presenterade i vårbudgeten. Railcares vd Ulf Marklund ser tack vare detta 30 ljusa månader för sitt bolag framför sig.
Trafikverket vaknade till liv
Något som tyngde Railcare rejält under årets första sex månader var att Trafikverkets beställarorganisation i stort sett stod stilla under långa perioder.
I halvårsrapporten såg Railcare fram emot att det statliga verket åter skulle börja beställa. Verket hade lovat att alla pengar som var avsatta för att användas under 2011 också skulle komma att användas under året.
När sommaren gick över i höst började mycket riktigt beställningarna ramla in hos
Railcare. Den utökade satsningen på järnvägen som fanns med i
regeringens vårbudget verkade nu börja märkas av.
Fler stationer för alla
För Railcares del märktes Trafikverkets öppnade plånbok på flera sätt. Under september tecknades fler kontrakt gällande projektet
"Stationer för alla", där man tillgänglighetsanpassar järnvägsstationer. De
aktuella stationerna är Tierp och Arlanda med ett
ordervärde på runt 11 miljoner kronor.
Dessa två stationer läggs nu till de fyra stationer där Railcare genomförde projektet
"Stationer för alla" under 2010, samt de två som redan påbörjats under 2011. Bolaget ser inte detta som slutet på projektet utan räknar med fler entreprenader
under 2012.
Världens största snösmältare
En nyhet som tilldragit sig stort intresse under hösten är den om världens största snösmältare på räls. Maskinen, Snow Removal 700, är ett gemensamt utvecklingsprojekt mellan Railcare och Trafikverket.
Maskinen är anpassad för att smälta snö på strategiska bangårdar och depåer. Detta hoppas man ska vara effektivare än att flytta på snön, vilket man gör idag.
Utvecklingsprojektet har ett ordervärde på drygt 20 miljoner kronor per år och avtalet gäller under en femårsperiod. Railcare har även stora förhoppningar om att kunna exportera maskinen till andra länder som
liksom Sverige lider av problem relaterade till hårda vintrar.
Den kommande vintern ska maskinen i första hand köras i Stockholmsområdet. Maskinen ska sedan utvärderas kontinuerligt samt efter den första säsongen gemensamt av Railcare och Trafikverket.
- För Railcare innebär det här projektet att vi har en trygg och bra beläggning både för personal och för snösmältningsmaskiner under de fyra sämsta månaderna på året, säger Railcares vd Ulf Marklund.
Förhoppningen från Railcare är att Snow Removal 700 kommer att följas av fler innovationer som tas fram tillsammans med Trafikverket i ett långsiktigt utvecklingsprojekt.
Rörelsevinst tredje kvartalet
Under det tredje kvartalet ökade Railcares omsättning till 56,7 miljoner kronor, jämfört med 55,5 miljoner kronor för samma period förra året. Periodens rörelseresultat blev 4,3 miljoner kronor, lägre än fjolårets vinst på 7,2 miljoner kronor under motsvarande kvartal.
Då rörelseresultatet för årets två första kvartal innebar en förlust på 16,5 miljoner kronor får tredje kvartalet ändå ses som en vändpunkt.
Ackumulerat för årets första nio månader 2011:
• Omsättning: 126,1 Mkr (132,1)
• Rörelsemarginal:
-9,7% (5,3)
• Resultat efter finansnetto:
-15,8 Mkr (5,6)
• Vinst per aktie: -2,95 kr (0,99)
2011 ett undantag
Efter en tung niomånadersperiod 2011, som
även innefattat personalneddragningar till följd
av rationaliseringar i dotterbolaget Railcare
Tåg, ser alltså bolaget nu ljusare på
framtiden.
Nyligen slutfördes också en riktad nyemission om 4 miljoner kronor. Kapitaltillskottet ska bland annat användas till ett planerat investeringsprogram.
Om Railcare lyckas ta sin del av de statliga
miljardinvesteringar som offentliggjorts finns
goda förutsättningar för välfyllda orderböcker de närmaste åren. Bolaget bör då ha goda möjligheter att återigen gå med vinst, som det gjort under 2007 - 2010.
MAGNUS ERIKSSON
magnus.eriksson@beQuoted.com
|
Marknadsplats
AktieTorget
|
|
|
Railcare Group erbjuder järnvägsbranschen systemlösningar inom vaccumteknik, trumrenovering och specialtransporter.
|
|
|
|
Projektet "Stationer för alla" innebär att Railcare går in som totalentreprenör och renoverar stationer enligt nya
EU-krav.
|
|
|
|
Världens största snösmältare på räls, Snow
Removal 700, är ett gemensamt utvecklingsprojekt mellan
Railcare och Trafikverket.
|
|
|
|
Nästa händelse
2012-02-29
Bokslutskommuniké 2011
Mer info
Läs mer på beQuoted
Hemsida |
|
|
|
| beQuoted
nyhetsbrev |
3 november 2011 |
|
Färre
nyemissioner för andra året i rad
beQuoteds sammanställning av börsbolagens nyemissionsaktiviteter under de tre första kvartalen 2011 pekar på att den nedåtgående trenden sedan 2009 håller i sig. Det gäller såväl emissionsvolym som antalet genomförda nyemissioner.
Markant nedgång jämfört med föregående år
Börsbolagen bad investerarna om drygt 5,3 miljarder kronor under årets första nio månader, visar en sammanställning av beQuoted. Det är en 60-procentig nedgång jämfört med motsvarande period föregående år, som i sin tur var en nedgång jämfört med 2009.
Inte oväntat kan merparten av nyemissionserbjudandena spåras till de mindre aktielistorna. AktieTorget dominerar med 44 av periodens 85 nyemissioner. Därefter följer First North med 18 stycken.
Sett till branscher dominerar läkemedel och medicinteknik med drygt en fjärdedel av undersökningsperiodens erbjudanden. Det är också inom de här branscherna som periodens större nyemissioner genomfördes, med bland andra Swedish Orphan Biovitrums och Karolinska Developments emissioner om 600 miljoner kronor vardera.
På kommissionärssidan dominerar Carnegie stort sett till emissionsvolym. Investmentbanken organiserade Swedish Orphan Biovitrums nyemission men även miljardemissionen i fastighetsbolaget Balder, undersökningsperiodens enskilt största nyemission.
Sett till antalet genomförda nyemissioner i undersökningsperioden ligger Aktiespararnas Aktieinvest Fondkommission i topp med 22 stycken, varav hälften i AktieTorgsbolag.
Hög teckningsgrad
Av de efterfrågade 5,3 miljarder kronor fick bolagen in motsvarande 97 procent, en förbättring mot jämförelseperiodens
86 procent.
Drygt 70 procent av emissionserbjudandena var helt eller delvis säkerställda genom teckningsförbindelser och/eller garantiåtaganden, en liten uppgång mot jämförelseperiodens 65 procent.
Fler utsträckta teckningstider
Statistiken dras ned av att allt fler nyemissioner avbryts, företrädelsevis i mindre bolag och vid tilltänkta börsintroduktioner. Det vanligaste skälet är undermåligt intresse för erbjudandet, följt av ledningsförändringar i det emitterande bolaget.
Samtidigt tvingades flera bolag förlänga teckningstiden i sina erbjudanden under den undersökta perioden. De förlängda nyemissionerna utgör hela 12 procent av samtliga nyemissioner för perioden, vilket är en klar försämring jämfört med motsvarande period 2010.
ADI KRILIC
adi.krilic@beQuoted.com
|
|
|
|
De
tio största nyemissionerna under de första tre
kvartalen 2011:
(Bolag
/ bransch / börs / emissionsvolym Mkr)
|
|
Balder,
fastigheter, Stockholmsbörsen,
1.000
|
Swedish
Orphan Biovitrum, läkemedel,
Stockholmsbörsen, 637
|
Karolinska
Development, läkemedel, Stockholmsbörsen,
608
|
Hexpol,
industri, Stockholmsbörsen, 551
|
Hemtex,
detaljhandel, Stockholmsbörsen, 325
|
Alpcot
Agro, jordbruk, First North, 322
|
Orexo,
läkemedel, Stockholmsbörsen, 250
|
Rörvik
Timber, material, Stockholmsbörsen, 206
|
PledPharma,
läkemedel, First North, 123
|
Panaxia,
säkerhet, NGM, 103
|
| Källa:
beQuoted |
|
|
Mer info
Läs mer om pågående nyemissioner på Emissioner.se |
|
|
|
| beQuoted
nyhetsbrev |
2 november 2011 |
Empires
vinst kommer med julförsäljningen
-
Växer på sina
marknader utanför SverigeAndra halvåret
brukar vara Empires starkare halvår. Men i år
har perioden börjat svagt med ett tredje kvartal
som dragits ned av en svag svensk marknad.
Samtidigt växer bolaget på alla sina marknader
utanför Sverige och den viktiga julförsäljningen är
igång.
Ovanligt svagt juli drog ned kvartalet
Historiskt sett är årets tredje kvartal starkt för Empire. Men i år har räntehöjningar och finansiell turbulens fått hushållen att hålla hårt i plånböckerna. Juli månad var enligt bolaget ovanligt svag och förklarar hela kvartalets försäljningstapp.
Empire tog under tredje kvartalet även en del smällar av engångskaraktär, däribland kundförluster i samband med OnOff-konkursen och omstruktureringskostnader relaterade till flytten av administration till bolagets distributionscentrum i Löddeköpinge.
Siffrorna för tredje kvartalet 2011 visade följande:
• Nettoomsättning: 82,9 Mkr (88,2)
• Rörelseresultat rensat för engångsposter: 0,3 Mkr (2,2)
• Rörelseresultat: -3,9 Mkr (2,2)
• Resultat efter finansnetto: -5,1 Mkr (0,3)
• Vinst per aktie: -0,37 kr (0,03)
Bruttomarginalen stärktes under perioden till 25,7 procent (24,0).
Ackumulerat för årets första nio månader:
• Nettoomsättning: 240,7 Mkr (255,6)
• Rörelseresultat rensat för engångsposter: -0,3 Mkr (2,2 Mkr)
• Rörelseresultat: -4,7 Mkr (4,7)
• Resultat efter finansnetto: -4,9 Mkr (0,3)
• Vinst per aktie: -0,27 kr (0,23)
Försäljningen utanför Sverige fortsätter att öka och uppgick under niomånadersperioden till 44 procent av den totala försäljningen,
att jämföra med 34 procent under motsvarande
period föregående år. Samtliga marknader utanför Sverige uppvisar en försäljningsökning var för sig på över 15 procent.
Den svenska marknaden har varit svag hela året. Därtill kommer en ökad konkurrens och kanske än viktigare, att marknaden för kolsyremaskiner har mognat. Empire har här inte kunnat kompensera för SodaStreams tillbakagång.
Nya varumärken i intressanta segment
Produktsortimentet har under året stärkts med flera nya varumärken som ska minska beroendet av kolsyremaskinerna och driva tillväxten framöver. Det handlar om köksredskap, olika typer av wellness-produkter (exv massageprodukter) och vågar.
Salter, HoMedics och GreenPan är samtliga ledande varumärken inom sina respektive områden, där det sistnämnda har utvecklat en miljövänlig köksutrustning tillverkad av enbart återvinningsbart material.
GreenPan utmanar teflonpannan med ett nytt keramiskt och energieffektivt material. Samtidigt rider HoMedics produkter på en stark hälsotrend, ett segment som HUI (Handelns utredningsinstitut) ser som en av vinnarna i sin prognos för årets julhandel.
Vinsten kommer med julhandeln
Empires försäljning är grovt cyklisk. Förra året hade bolaget 34 procent av omsättningen och 70 procent av vinsten
under fjärde kvartalet, ett återkommande mönster från tidigare år.
HUI:s prognos för årets julhandel är en marginell försäljningsökning om 1 procent. Vidare spås sällanköpsvaruhandeln bli årets förlorare där framförallt hemelektronik går svagt.
Mot den bakgrunden räknar beQuoted med att Empire omsätter 131 miljoner kronor under fjärde kvartalet, i nivå med fjolårets julförsäljning, och visar ett rörelseresultat på 7 miljoner kronor.
Den här julen står Empire med fokus på produkter i mellansegmentet, under 1.000
kronor. De billigare produkterna är lättare att sälja samtidigt som konkurrensen i prisspannet är tuffare.
Empire kommer troligtvis också att tillämpa en relativt aggressiv prissättning för att minska bolagets stora lager, med marginalpress som följd. Varulagret uppgick till 88 miljoner kronor på balansdagen.
Slår vår uppskattning för det fjärde kvartalet in landar årsomsättningen för 2011 på 370 miljoner kronor
och rörelseresultatet på 2 miljoner kronor.
Motsvarande siffror för 2010 var en försäljning
på 386 miljoner kronor och ett rörelseresultat
på 15 miljoner kronor.
Borträknat engångskostnader och omstruktureringskostnader handlas Empire då till
ungefär p/e 7 i dagsläget.
GABRIEL ERIKSSON
gabriel.eriksson@beQuoted.com
|
Marknadsplats
First North
|
|
Per Björkman
VD Empire
|
- Nu återstår vårt bästa kvartal, där vi i fjol tjänade 11,2 miljoner kronor efter finansnetto. Vi skall göra vad vi kan för att få en bra avslutning på året.
|
|
|
|
|
C3:s MuffinMaker är en av höstens nyheter i
Empires sortiment. |
|
|

|
Empires nya varumärke GreenPan utmanar
teflonpannan med ett nytt keramiskt och energieffektivt
material. |
|
Nästa händelse
2012-02-22
Bokslutskommuniké 2011
Mer info
Läs mer på beQuoted
Hemsida |
|
|
|
| |
Om
beQuoted
beQuoted publicerar nyheter och bolagsfakta för journalister och
investerare.
Uppdragsgivarna är noterade företag som vill att allmänheten ska
få mer och bättre information om den egna verksamheten.
Målgrupperna är nyhetsbyråer, finansiell press, aktiemäklare,
riskkapitalister, institutionella och privata investerare.
beQuoted väljer självständigt vad som skrivs och publiceras och
garanterar att nyheter, analyser, bedömningar och slutsatser alltid görs
oberoende av erhållen ersättning. |
|
| Prenumeration
|
Synpunkter
och kommentarer uppskattas
| Om du har synpunkter på innehåll, tips eller
andra kommentarer att ge - hör då gärna av dig |
|
| |
|