 |
| beQuoted
nyhetsbrev |
11
mars 2009 |
| Hej, I det
här numret har vi analyserat
tre företag. Det första utvecklar analysinstrument för mjölk och andra vätskor. Det andra är ett projektutvecklingsbolag med inriktning på livsstilsboende. Det tredje är ett svenskt underklädesföretag som
just nu utvärderar sin framtida strategi.
I dagens nummer kan Du läsa om Miris,
Victoria Park och Björn Borg.
Trevlig läsning!

Thomas Lindgren
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| beQuoted
nyhetsbrev |
11
mars 2009 |
Miris ökar satsningarna på bröstmjölk
-
Marknaden är mycket större än vi trodde från början, vd Tony MalmströmAnalysinstrumenttillverkaren Miris mer än fördubblade omsättningen under 2008 men nådde inte fram till målet om break-even under andra halvåret. Försäljningsinsatserna förde emellertid det goda med sig att bolaget lärt känna sin marknad och dess potential ännu bättre. beQuoted har fått en pratstund med Miris vd Tony Malmström.
Redo för serietillverkning
Med ena foten i industrin och den andra i den akademiska världen, förefaller Miris huvudkontor naturligt placerat där det ligger mellan Uppsalas södra industriområde och Sveriges Lantbruksuniversitets försöksfält.
I bolagets lab står närmare två dussin analysinstrument uppradade, redo för
kalibrering och konfigurering. Tony Malmström låter handen svepa över den senaste leveransen och berättar:
- Vi har satt upp en produktion hos Leab i
Järlåsa. Produkterna är produktionsklara, vilket innebär att får vi en order på flera instrument kan de tillverka och montera dem för att Miris ska kunna möta efterfrågan.
I dagsläget erbjuder bolaget två varianter av sitt analysinstrument för
MidIR-analys. Den ena är pumpförsedd för att möta mejeriernas kravbild och båda varianterna har vidareutvecklats med olika anslutningsmöjligheter.
- De här nya instrumenten öppnar för fler tillämpningar än vi kan överblicka, fortsätter Tony Malmström. Med möjlighet till online- och seriekoppling kan man till exempel göra analyser direkt i pipelines och på så sätt eliminera behovet av en central analysfunktion.
Vill bryta centraliseringskulturen
Enligt Miris är bolaget ensamt om att kunna erbjuda ett portabelt instrument med motsvarande analyskapacitet. Formatet förklaras av att instrumentet inte kräver en homogenisator (liknar en stor plåtcylinder och väger oftast ett tiotal kilogram eller mer, beQuoteds
anm).
Som vi beskrev i vår föregående artikel (se beQuoted nyhetsbrev nr 33 2008) fokuserar bolaget på att erbjuda tekniska förutsättningar för att analysen ska kunna göras så nära källan som
möjligt. Syftet är att hindra skadliga ämnen från att sig in i produktionssystemen, med höga saneringskostnader som följd.
- De centrala analysenheterna dominerar dagens mejeriindustri men jag tror att kravet på snabba analyssvar kommer att öka. Dessutom innebär de centrala analysenheterna att prover ska transporteras, vilket medför risker för proverna och därmed analyssvarens tillförlitlighet, säger Tony Malmström och fortsätter:
- Det finns konkurrerande lösningar som i likhet med vår kan kopplas direkt på pipelines. Men vi talar om en helt annan nivå på investeringarna, både vad gäller pris och storlek.
- Vill man mäta på flera punkter samtidigt blir kostnaderna höga. Vårt instrument kostar en bråkdel av vår närmaste konkurrents lösning, vilket vi ser som en förutsättning för att våra instrument ska användas som det är tänkt.
I slutändan handlar det emellertid om att upprätthålla och höja producenternas kvalitetsmedvetenhet. I många utvecklingsländer görs i dagsläget inga eller ytterst få provtagningar och i industrivärlden fokuserar producenterna på ökad automatisering för att kunna skära kostnader för laboratorier och personal.
Reviderad syn på bröstmjölksmarknaden
I det korta perspektivet är det inte mejerinäringen som Miris sätter fokus på utan istället den marknad
bolaget anser ha störst potential på både lång och kort sikt, bröstmjölksanalysen.
Förklaringen ligger i det ökade intresset för
amning rent generallt men babyboom och en utbyggd
neonatalvård spelar in.
Tony Malmström berättar att införsäljningsarbetet mot sjukhusen inneburit att bolaget tvingats revidera sin syn på marknaden.
- Vi har missbedömt potentialen i bröstmjölksanalysen. Marknaden är mycket större än vi trodde från början.
Tony Malmström menar också att man kommit betydligt längre i införsäljningsarbetet än vad bokslutssiffrorna ger sken av.
- De sjukhus som visat intresse för produkten och fått möjlighet att prova ut den har i slutändan köpt den. Och antalet referenskunder blir hela tiden fler.
Ökad resursmedvetenhet
Under hösten förnyade Miris ansträngningarna i Indien, världens största mjölkproducent. Men arbetet har gått trögt och i dagsläget ser Tony Malmström andra prioriteringar som viktigare:
- Vi har inte resurser att fokusera på så många områden samtidigt och vår bedömning är att vi kan nå lönsamhet enbart på försäljningen till bröstmjölkssegmentet.
Och lönsamheten är högst på dagordningen:
- Nu är det viktigt för oss att lyckas på något enskilt område. Får vi fart på försäljningen är inte break-even med dagens kostnadsmassa långt borta, samtidigt som det skulle innebära resurser att satsa på fler områden.
Bröstmjölksanalysen dominerar fortfarande
Bröstmjölksanalys dominerar fortfarande bolagets omsättning. Enligt Tony Malmström har flera landsting budgeterat för att köpa in Miris instrument. Men köpbesluten låter vänta på sig, vilket avspeglas i bolagets rapportsiffror.
Trots de utdragna säljprocesserna mer än fördubblades omsättningen under 2008. Siffrorna för helåret visade följande:
• Omsättning: 2,65 Mkr (1,05)
• Resultat efter finansnetto: -4,42 Mkr (-4,59)
• Vinst per aktie: -0,52 kr (-0,60)
Antal aktier är 8.433.750. Vid dagens kurs 2,25 kronor ger det ett börsvärde om 19 miljoner kronor.
Kostnaderna ligger kvar på en relativt konstant nivå. Utvecklingskostnaderna för den nya generationen serietillverkningsanpassade
instrument har enligt Tony Malmström redan tagits. Han säger vidare att den fortsatta bearbetningen av sjukhus ligger inom budgetramarna.
Break-even närmast på att-göra-listan
Miris har tidigare meddelat målet om en försäljning på 5 - 7 instrument per månad för att med befintlig kostnadsmassa nå break-even. Tony Malmström säger att de fasta kostnaderna kommer att ligga kvar på dagens nivå och pekar samtidigt på den positiva försäljningsutvecklingen mot bröstmjölkssegmentet under 2008.
För att klara det kortsiktiga finansieringsbehovet har
bland annat styrelsen lånat ut pengar till bolaget. Med likviditetstillskottet bedömer Miris ha löst sitt kortsiktiga kapitalbehov fram till
dess att försäljningen tar fart.
Och utsikterna för 2009 är enligt Tony
Malmström goda. Han säger att bolaget lyckats
väcka sjukhusens intresse och att behovet av
tillförlitlig analys är stort, oavsett
konjunktur.
I takt med att Miris levererar ut sina instrument
och kunderna använder dessa i sina dagliga
verksamheter, öppnar sig även eftermarknaden.
Sakta men säkert kommer den att växa sig alltmer betydelsefull
för bolaget.
Vid normal användning kräver ett instrument förbrukningsartiklar i form av referensvätskor och rengöringsmedel
som på årsbasis uppgår till närmare en tiondel
av inköpspriset för instrumentet.
För 2009 kan det således handla om ett
välkommet omsättningstillskott för så kallade
consumables, samtidigt som bolaget redan idag
kommit mer än halvvägs till
break-even.
JOHAN NYGREN
johan.nygren@beQuoted.com
|
Marknadsplats
AktieTorget
|
Tony Malmström
VD Miris |
|
|
|
|
|
|
Miris analysinstrument är portabelt och kan analysera små provmängder till låg kostnad. Egenskaperna gör produkten unik på marknaden.
Hittills har instrumentet sålts till 26 länder.
|
Miris kan kalibrera och fixera kalibreringen i instrumentet. På så vis anpassas instrumentet för olika användningsområden.
|
I dagsläget erbjuds kalibreringar för bröstmjölk, komjölk och läkemedelsvätskor.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Instrumentet kan användas till mätningar på
näringslösningar. Tanken är att det ska kunna användas
för screening inom läkemedelstillverkning.
|
|
|
|

|
Läkemedelsbolaget Fresenius-Kabi har kvalificerat
Miris instrument för användning i kvalitetssäkrings-
processen i läkemedelstillverkning.
|
|
|
|
|
|
|
Vattenutspädd mjölk fortsätter vara ett problem i flera
utvecklingsländer. Uppsamlingscentralerna saknar ofta apparatur
för att mäta vattenmängden i mjölken.
|
|
|
|
- Konkurrenternas större apparater kan
inte mäta med mycket högre noggrannhet än vår.
Begränsningen ligger i IR.
|
|
|
|
|
|
Nästa händelse
2009-05-28
Delårsrapport Q2 2009
Mer info
Läs mer på beQuoted
Hemsida |
|
|
|
|
| beQuoted
nyhetsbrev |
10
mars 2009 |
Victoria Park närmar sig inflyttning
- Första etappen snart slutsåld trots frostig bostadsmarknad
Första inflyttningsdatum för konceptboendet Victoria Park kryper allt närmare och samtidigt arbetar företaget aktivt med att söka nya exploateringsmarker. I januari såldes även en obebyggd vårdfastighet vilket kommer medföra en positiv resultatpåverkan för det första
kvartalet 2009.
Victoria Park vill möta en ny efterfrågan
I början av november förra året lämnade Peter Strand vd-posten i Annehem Fastigheter och tillträdde som ny vd i Victoria Park. Hans främsta uppgift är nu att vidareutveckla och bredda Victoria Parks affärsidé, ett koncept som bolaget fortfarande är ensamt i norra Europa om att kunna erbjuda. Och målet är expansion:
- Vi har analyserat marknaden och märkt av ett behov av en ny boendeform. Många efterfrågar möjligheten att konsumera service i någon form. Vi erbjuder våra lägenheter med ett utvecklat servicekoncept och tillhörande restauranger, barer, spa och träningsanläggningar, berättar vd Peter Strand.
Strängnas och Köpenhamn har tidigare diskuterats som tänkbara nästa expansionssteg, men de här planerna har nu skrinlagts till förmån för Stockholm och Göteborg:
- Vi har jobbat aktivt de senaste månaderna med att söka potentiella partners och markområden för exploatering i Stockholm eller Göteborg. Det vi söker är attraktiva bostadslägen, fortsätter Peter Strand.
Tidpunkt för nästa projektstart
När nästa projekt kan påbörjas beror främst på när bolaget kan hitta lämplig mark att exploatera. Är marken planlagd kan projekteringen gå snabbt, annars krävs att detaljplan upprättas.
Det kan ta upp till 2 år.
Men utvecklingen av enheten i Limhamn spelar även en stor roll. Byggnationen är uppdelad i fyra etapper. En ny etapp påbörjas så snart majoriteten av beståndet i den föregående etappen försålts. Med dagens tröga marknadsläge kan det leda till att nybyggnationerna tar längre tid än ursprungligen planerat.
Omsättningen på bostadsmarknaden har gått ned och det osäkra konjunkturläget gör att efterfrågebilden blir svårare att prognostisera. Men än så länge är det ingen fara, enligt Peter Strand:
- Det går bra och intresset är fortfarande stort på alla våra öppna visningar. Vi märkte av en avmattning under hösten, speciellt när det gällde att komma till avslut. Men nu under 2009 har vi sett ett ökat intresse igen.
Den andra etappen är fortfarande i projekteringsfasen. Totalt är det fyra huskroppar bestående av 70 lägenheter som kommer uppföras väster om den nuvarande byggnaden längs med kalkbrottet. Försäljning av bostadsrätterna
i etapp två förväntas starta nu till sommaren.
Ett öppet servicekoncept
I höstas släpptes undersökningen Botrender08 där ett antal tusen svenskar tillfrågades om sitt drömboende. En av tre tillfrågade uppgav att de skulle vilja bo i ett inhägnat boende, populärt kallat
"gated community".
Undersökningen fick stort genomslag i kvällspressen och Victoria Park seglade upp som ett svenskt exempel på den nya boendeformen, något Peter Strand menar är missvisande:
- Hela vårt koncept bygger på att våra faciliteter i form av restauranger, barer, spa och träningsanläggningar utnyttjas. Inte bara av våra boende inom området utan även av konsumenter utifrån. Annars är det inte ekonomiskt hållbart.
Enligt Peter Strand är visionen för Victoria Park att anläggningarna och faciliteterna ska vara öppna för allmänheten för att på så sätt bli ett levande område.
Trotsade den bistra bostadsmarknaden
Trots hösten och vinterns finansiella kylslag lyckades Victoria Park omsätta en betydande del av bostadsrätterna i Limhamnsprojektets första etapp. I slutet av februari var närmare 100 av etappens 133 bostadsrätter försålda.
Siffrorna för helåret 2008 visade följande:
• Omsättning: 211,1 Mkr (0,292)
• Resultat efter finansnetto: 6,0 Mkr (-4,2)
• Vinst per aktie: 0,27 Kr (-0,26)
Soliditeten ligger i dagsläget på strax under 22 procent. Då Victoria Park är ett projektbolag kommer soliditeten att slå hårt emellanåt när balansomslutningen växer och eget kapital inte hinner anpassa sig i samma takt.
Med 18.559.995 aktier och en kurs på 13,50 kronor uppgår bolagets börsvärde till drygt 250 miljoner kronor. Värdet på de försålda bostadsrätterna uppgår till 422 miljoner kronor, motsvarande 76 procent av de första etappens ekonomiska värde.
Men bolaget har även haft intäkter vid sidan av bostadsrättsförsäljningarna. I slutet av januari såldes en obebyggd vårdfastighet till Peab med ett resultat om 11 miljoner kronor. Affären kommer medföra en positiv resultatpåverkan för det första
kvartalet 2009.
Projektets lönsamhet återstår att se
Bostadsrätterna säljs till ett fast pris om 52.000 kronor per kvadratmeter.
Bostadsrätterna säljs helt utan föreningslån, det vill säga att bostadsrättsavgiften
endast består av en kostnad som ska täcka el och vatten samt en serviceavgift.
Serviceavgiften är preliminärt satt till 1.250 kronor per person. Avgiften är avsedd att finansiera de boendes utnyttjande av servicekonceptet, vilket ska utgöra grunden för
boendet.
Totalt är det en yta om 30.000 kvadratmeter som ska fyllas av cirka 350 - 400 bostadsrätter.
Det motsvarar ett marknadsvärde om 1,56 miljarder kronor, förutsatt att alla bostadsrätter säljs till det utsatta kvadratmeterpriset.
När det gäller nybyggnationer av bostadshus är en vinstmarginal mellan 15 – 25 procent vanlig.
Men Victoria Park är mer komplext då det utöver bostäder innehåller många faciliteter och grönområden.
Dessutom är konceptet obeprövat i Sverige.
Affärsidén har emellertid bevisats med goda
resultat utomlands, och vad försäljningssiffrorna av lägenheter hittills
visat oss är att konceptet möter en stor
efterfrågan även här.
Räknat i det nedre intervallet om en vinstmarginal på 10 – 15 procent är projektet lönsamt. Vinst per aktie landar på 6 – 9 kronor efter skatt räknat på hela projektets
livslängd, vilket pekar på att det finns ett värde i bolaget som
inte avspeglas i aktiekursen.
Med snart den andra etappen påbörjad i Limhamn och den första inflyttningen av boendegäster i augusti, har projektet nått
flera milstolpar. Vi kommer nu med intresse att
följa bolagets fortsatta expansion.
JOHAN FALK
johan.falk@beQuoted.com
|
Marknadsplats
First North
|
|
Peter Strand
VD Victoria Park |
|
- Vi har märkt av ett behov av en ny boendeform. Många efterfrågar möjligheten att konsumera service i någon form.
- Vi erbjuder lägenheter med ett utvecklat servicekoncept och tillhörande restauranger, barer, spa och träningsanläggningar.
|
|
|
|
|
(klicka bilden för större bild)
|
|
|
Limhamnsprojektet är indelat i fyra etapper där den första
om totalt 133 bostadsrätter påbörjades i april 2008.
|
|
|
Inflyttning i den första etappen kommer att ske löpande under hösten 2009 med start från augusti.
|
|
|
|
|
|
Etapp två kommer kommer innehålla 4 huskroppar och planeras att byggas väster om den nuvarande byggnaden.
Totalt kommer det att byggas 350 – 400 lägenheter, motsvarande ett marknadsvärde om 1,56 miljarder kronor.
|
|
|
|
|
|
En ny etapp påbörjas först när cirka 70 procent av
bostadsrättsbeståndet i den pågående
etappen försålts.
|
|
|
|
|
|
Nästa händelse
2009-04-20
Delårsrapport Q1 2009
Årsstämma 2009
Årsredovisning 2008
Publiceras innan årsstämman
Mer info
Läs mer på beQuoted
Hemsida |
|
|
|
|
| beQuoted
nyhetsbrev |
4
mars 2009 |
Björn
Borg ska återigen bli ett tillväxtcase
- Fokus på
underkläder och hårdare krav på distributörerna
ska få fart på nya marknader
Arthur Engels första framträdande som
vd i Björn Borg blev en presentation av ett svagt
fjärde kvartal. Samtidigt utlovar han flera
lovande förändringar av verksamheten. beQuoted
ser en spännande framtid för bolaget och en
aktiekurs som efter ett kraftigt fall inte längre
avspeglar potentialen på nya marknader.
Svag avslutning på året
Siffrorna för helåret 2008 visade följande:
• Omsättning -
Varumärket: 2463 Mkr (2237), +10,1%
• Omsättning -
Koncernen: 526,6 Mkr (494,9), +6,4%
• Resultat efter
finansnetto: 134,8 Mkr* (142,2), -5,2%
• Vinst per
aktie: 3,96 kr (4,18)
För det fjärde kvartalet isolerat rapporterades en kraftig minskning av resultatet:
• Omsättning -
Varumärket: 594 Mkr (651), -8,8%
• Omsättning -
Koncernen: 131,2 Mkr (139,8), -6,1%
• Resultat efter
finansnetto: 28,7 Mkr* (42,7), -32,7%
• Vinst per
aktie: 0,91 kr (1,22)
* Not: Inkluderar engångskostnader om 5
miljoner kronor.
Engångskostnaderna omfattar avgångsvederlag till den
tidigare vdn samt kostnader för avveckling av en
herrklädesbutik.
Det är främst distribution och detaljhandel som
står för minskningen i resultatet. Inom detaljhandel
har en ny ledning tillsatts som
förhoppningsvis ska vända den på senare tid
negativa utvecklingen i bolagets 11 butiker.
Bland positiva saker i rapporten kan nämnas det
egna produktområdet skor som växte med hela 58 procent
under året, mycket tack vare en god utveckling i
Holland.
Fokus på underkläder
Arthur Engels budskap under presentationen är tydligt. Maximalt fokus
framöver ska
läggas på underkläder.
- Underkläder är bolagets starka ben och jag
beklagar att man inte brunnit mer för
underkläder tidigare.
Fokuseringen på underkläder gör att man lägger
ner bolagets kollektion av lite finare
herrkläder, White, som lanserades 2007.
Kollektionen Red, som
består av mer sportinfluerade kläder, blir kvar.
Det är i underkläder som Björn Borg har unik
kompetens, och det är en produktgrupp som tack
vare sin snabba omsättning är attraktiv för
butikerna. Modekläder med två kollektioner per
år är en annan typ av verksamhet, förklarar
Arthur Engel.
Hårdare krav på distributörerna
En utvärdering av bolagets framtida strategi
som omfattar alla parter i Björn Borg nätverket
har initierats under Arthur Engels ledning.
- Inget kommer vara heligt i den här processen,
säger han.
I stora drag beräknas strategin vara klar till
sommaren. men redan nu står det klart att kraven på
samarbetspartnerna blir hårdare. Det gäller
framförallt de för bolagets internationella expansion så
viktiga externa distributörerna.
- Distributörerna ska ha erfarenhet av
underkläder eller snabbrörliga konsumtionsvaror,
de ska ha ett etablerat distributionsnätverk och
goda finansiella resurser.
Det är distributörerna som ska vara angelägna
att få sälja Björn Borgs produkter och
inte tvärtom.
Den omedelbara effekten är att avtalen med
distributörerna i Tyskland, Frankrike och Schweiz
avslutas. Försäljningen där är i sammanhanget obefintlig. I gengäld har man knutit till sig distributörer
som man har stora förhoppningar på för två nya
marknader, Italien och Grekland.
Lönsamhet under press
Under 2008 minskade vinsten per aktie till 3,96 kronor
från 4,18 kronor året innan. Vi tror den minskar ytterligare i år.
En djupare lågkonjunktur, högre kostnader för satsningar på expansion och en
svag krona, vilket pressar lönsamheten i
distributionsverksamheten, spelar in.
2009 är svårprognostiserat men en vinst runt 3,20 kronor per aktie bör vara
inom räckhåll, om
inte försäljningen faller markant. Några sådana
tendenser uppger sig bolaget inte ha sett.
Kan försäljningen på de
etablerade marknaderna upprätthållas samtidigt som man
framgångsrikt expanderar på nya marknader är
Björn Borg ett avsevärt större företag om några
år. Potentialen för det är knappast inkluderad
i nuvarande värdering motsvarande ett p/e-tal på
10 för 2008 och drygt 12 på vår prognos för
det konjunkturmässigt tuffa 2009.
Björn Borg har dessutom en stark balansräkning. Likvida
medel var vid årsskiftet 241 miljoner kronor. Omsättningstillgångar minus samtliga
skulder summerades till 195 miljoner kronor,
motsvarande nästan 8 kronor per aktie.
Tillsammans med det positiva intryck
beQuoted har fått av Arthur Engel och hans planer för
verksamheten anser vi dagens kurs kring 40
kronor vara ett bra köptillfälle för den som
vill vara med på Björn Borgs resa framöver.
Något som även Arthur Engel och vice vd Henrik
Fischer verkar instämma i då båda efter
rapporten har kompletterat sina tidigare inköpta
optionsinnehav med aktier.
Avsaknaden av tydliga kortsiktiga triggers och den alltjämt
sura börsen gör dock att vi tror det finns
anledning att sprida köpen i tiden.
JIMMIE LANDERMAN
jimmie.landerman@beQuoted.com
|
Marknadsplats
Stockholmsbörsen
|
|
Arthur Engel
Ny VD i Björn Borg
|
- Det här ska vara ett tillväxtcase.
- Underkläder är bolagets starka ben och jag
beklagar att man inte brunnit mer för
underkläder tidigare.
|
|
|
|
Damunderkläder gick mycket bra under 2007, vilket
gav tuffa jämförelsesiffror för 2008 som inte riktigt kunde
matchas.
|
Insiderköp har efter rapporten gjorts av både
vd Arthur Engel och vice vd Henrik Fischer som förvärvat 35000
respektive 4500 aktier.
|
|
Rörelseresultat per verksamhetsgren

(klicka bilden för större bild)
|
I Italien och Grekland har Björn Borg knutit till
sig distributörer som man har stor tilltro till. Försäljning
påbörjas i höst.
Tyskland, Frankrike
och Schweiz har inte utvecklats som förväntat och
därför avslutas nu avtalen med distributörerna.
Troligtvis återlanseras märket senare.
|
|
Försäljningen i konsumentled per land
|
|

(klicka bilden för större bild)
|
|
|
|
|
Nästa händelse
Årsredovisning 2008
Kommer under mars 2009
Mer info
Läs mer på beQuoted
Hemsida |
|
|
|
| |
Om
beQuoted
beQuoted publicerar nyheter och bolagsfakta för journalister och
investerare.
Uppdragsgivarna är noterade företag som vill att allmänheten ska
få mer och bättre information om den egna verksamheten.
Målgrupperna är nyhetsbyråer, finansiell press, aktiemäklare,
riskkapitalister, institutionella och privata investerare.
beQuoted väljer självständigt vad som skrivs och publiceras och
garanterar att nyheter, analyser, bedömningar och slutsatser alltid görs
oberoende av erhållen ersättning. |
|
| Prenumeration
|
Synpunkter
och kommentarer uppskattas
| Om du har synpunkter på innehåll, tips eller
andra kommentarer att ge - hör då gärna av dig |
|