 |
| beQuoted
nyhetsbrev |
19
februari 2009 |
| Hej, I det
här numret har vi analyserat
tre företag. Det första är ett programvaruföretag som visar på en fortsatt stabil intjäning. Det andra är ett bolag som är i färd med att ta fram ett nasalt influensavaccin. Det tredje är ett svenskt underklädesföretag som utmanar marknaden med nya finurliga kampanjer.
I dagens nummer kan Du läsa om FormPipe,
Eurocine Vaccines och Björn Borg.
Trevlig läsning!

Thomas Lindgren
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| beQuoted
nyhetsbrev |
19
februari 2009 |
Stabil intjäning i FormPipe Software
- Dubblade vinsten under 2008
FormPipe Software presenterade nyligen siffrorna för verksamhetsåret 2008. De visade på en fortsatt fin utveckling i programvaruföretaget, vinsten dubblades och den organiska tillväxten var hög. beQuoted kontaktade vd Christian Sundin för en
kommentar.
Förvärv av EBI Systems
Den första september i fjol förvärvades konkurrenten EBI Systems. FormPipe betalade drygt 30 miljoner kronor i aktier för ett bolag som under verksamhetsåret 2007 omsatte 17 miljoner kronor med en förlust på 15 miljoner kronor.
Sedan förvärvsdatumet har EBI Systems bidragit med 1,2 miljoner kronor till koncernens rörelseresultat. Då bolaget nu visat att det kan generera vinst bedöms det också troligt att det ackumulerade förlustavdraget, till ett värde om 9 miljoner kronor, kommer kunna realiseras inom en överskådlig framtid.
- Bolaget är redan helt integrerat i vår verksamhet. Både sälj och partnerorganisationen var fullt integrerade redan efter en dryg månad, säger Christian Sundin.
EBI Systems har utvecklat och säljer dokumenthanteringssystemet Platina, en produkt som väl kompletterar FormPipes produktutbud. Styrkorna med Platina är framförallt dess anpassningsbarhet och överskådlighet, faktorer som gör produkten attraktiv för partnersamarbeten.
Antalet partnersamarbeten ökade avsevärt för FormPipe i och med förvärvet.
- Vad vi nu har framför oss är att jobba med våra partners. Vi har börjat att utbilda dem på hela vårt produktutbud så att de ska kunna sälja och leverera samtliga programvaror från
FormPipe. Detta är även ett viktigt steg i vår strategi att öka vår andel partnerförsäljning, kommenterar Christian Sundin.
Etablering i Danmark
Vi har tidigare skrivit om att FormPipe slutit ett ramavtal med danska SKI, ett avtal som gjorde det möjligt för det offentliga Danmark att välja FormPipes produkter genom avrop (se beQuoted nyhetsbrev nr 26 2008).
Christian Sundin meddelar emellertid att det kommer att ta tid innan man på allvar bör räkna med betydande försäljning till det offentliga Danmark. Rätt resurser ska på plats lokalt och partnerledet behöver utbildas.
- Vi är även något försiktiga med investeringar i ytterligare resurser nu då vi befinner oss i en lågkonjunktur, då vi fortfarande inte vet om och i så fall i vilken omfattning
den kan påverka oss.
Utebliven utdelning
Utdelningen uteblev för verksamhetsåret 2007, och förslaget som styrelsen lagt fram indikerar att utdelningen slopas även i år trots det starka resultatet.
- Frågan om utdelningen är något som diskuterats ingående av styrelsen. Vid normala omständigheter hade vi delat ut en del av vinsten, men i dagens osäkra klimat, med en bristfälligt fungerande kreditmarknad och en förmodad djup och lång lågkonjunktur, valde styrelsen att gå med det säkra före det osäkra, säger Christian Sundin och fortsätter:
- Vi har även tilläggsköpeskillingar kvar sedan förvärvet av EFS Technology, vilket kommer att resultera i att över 15 miljoner kronor sannolikt ska betalas ut den närmaste tolvmånadersperioden. I samband med det förvärvet upptogs även en förvärvskredit med en amorteringsperiod på 3 år, vilket innebär ytterligare cirka 6 miljoner kronor i totala amorteringar till och med januari 2010.
Ett bra år 2008
Siffrorna för verksamhetsåret 2008 offentliggjordes nyligen. De vittnar om ett gott år för bolaget.
Siffrorna för helåret 2008 i korthet:
• Nettoomsättning: 105,9 Mkr (67,6)
• Rörelsemarginal: 26,1% (20,8)
• Resultat efter finansnetto: 24,2 Mkr (12,4)
• Vinst per aktie efter utspädning: 1,79 kr (0,97)
Siffrorna för det fjärde kvartalet isolerat visade följande:
• Nettoomsättning: 37,7 Mkr (24,3)
• Rörelsemarginal: 29% (34,6)
• Resultat efter finansnetto: 10,1 Mkr (7,3)
• Vinst per aktie efter utspädning: 0,68 kr (0,52)
Resultatet efter finansnetto har fördubblats jämfört med året innan men vinsten per aktie har inte följt med i samma takt. Det beror på att EBI Systems förvärvades
med nyemitterade aktier, vilket gett en utspädning på 17 procent.
Stabil intjäning trots finanskris
FormPipes resultat och omsättning för helåret föll in ungefär i linje med beQuoteds förväntningar (se beQuoted nyhetsbrev nr 26 2008). Vi räknade med en omsättning på runt 100 miljoner kronor, med en rörelsemarginal på 25 procent och en vinst per aktie på 1,65 kronor.
Finansiellt står bolaget starkt. En soliditet på 52 procent och en nettoskuld på 6,1 miljoner kronor får ses som lågt ställt mot det operativa kassaflödet på 21,4 miljoner kronor.
Bolagets intjäning är stabil då 39 procent av försäljningen består av repetitiva intäkter, samt att runt 60 procent av försäljningen sker till offentlig sektor. Men det kan inte uteslutas att offentlig sektor tvingas till minskade investeringar i år jämfört med förra året, vilket kan slå mot FormPipes intäkter.
Vi räknar försiktigt med att den organiska tillväxten uteblir i år, och då bolaget dragit på sig högre rörelsekostnader bland annat i form av personal, bedömer vi att det kan slå mot rörelsemarginalen.
Proforma omsatte FormPipe 120 miljoner kronor för helåret 2008. Om vi räknar med fjolårets proforma-omsättning och tar höjd för en marginalpress till 20 procent, blir vinsten per aktie 1,40 kronor. Vid kursen 12 kronor handlas idag FormPipe-aktien till p/e 8,6.
Sammanfattningsvis kan vi konstatera att FormPipe är finansiellt stabilt, med hög andel repetitiva intäkter och stor andel intäkter från trögrörlig offentlig sektor. Dessa defensiva kvalitéer tillsammans med en låg värdering ställd mot bolagets vinst, gör att beQuoted upprepar köprådet från i somras.
PATRIK BLOMSTRÖM
patrik.blomstrom@beQuoted.com
|
Marknadsplats
First North
|
|
Christian Sundin
VD FormPipe Software
|
|
|
- Vi känner ännu inte någon avmattning i försäljningen.
|
|
|
EBI Systems förvärvades i september 2008. Ett flertal beställningar har gjorts på EBI Systems produkt Platina.
Förvärvet har bidragit positivt till FormPipes resultat för helåret 2008.
|
|
|
|

|
|
Platina har utvecklats av EBI Systems och kompletterar FormPipes
ECM-produktsvit.
Formpipes ECM-produktsvit består nu av W3D3, LaserNet och
Platina.
|
|
|
|
Repetitiva intäkter rullande 12 månader
|
|
|
(klicka bilden för större bild)
|
FormPipe har en stabilitet i försäljningen då 39 procent består av repetitiva intäkter. 60 procent av försäljningen sker till offentlig sektor.
|
|
Omsättning och rörelsemarginal
|
|
|
|
(klicka bilden för större bild)
|
|
Nästa händelse
2009-03-12
Årsstämma 2009
Mer info
Läs mer på beQuoted
Hemsida |
|
|
|
| beQuoted
nyhetsbrev |
16
februari 2009 |
Produktionsproblem
försenar Eurocine
Vaccines influensaprojekt
- Ändrad produktionsprocess har tagits fram
På grund av oförutsedda problem vid
uppskalningen av produktionsprocessen försenas Eurocine
Vaccines influensaprojekt. Dokumentationen till
Läkemedelsverket behöver göras om, vilket
beräknas ta cirka åtta månader.
Influensavaccinet blev ej stabilt vid
uppskalning
Under det prekliniska arbetet har
vaccinproduktionen skett i liten skala. Eurocine
förutsatte att en uppskalning inte skulle ge
några problem, ett antagande som ansågs
okontroversiellt och delades av samtliga inblandade
parter, såväl interna som externa.
Av kostnadsskäl väntade man med uppskalningen
tills den behövdes.
Det visade sig vara en felbedömning. Vaccinet
blev inte hållbart när det producerades i
större satser.
- Av någon anledning blev processen annorlunda,
det uppträdde kemiska och fysikaliska fenomen som
inte förekom vid tillverkning i mindre skala.
Produkten blev inte stabil, berättar Hans
Arwidsson, vd i Eurocine Vaccines, för beQuoted.
När detta konstaterats, strax innan ansökan till
Läkemedelsverket skulle ha lämnats in,
modifierade Eurocine processen, som nu bedöms som
fullgod. Men eftersom tillverkningsprocessen
ändrats var risken stor att Läkemedelsverket
inte skulle acceptera den gamla dokumentationen.
Styrelsen beslutade därför i förra veckan, på
rekommendation av ledningen, att ny dokumentation
ska tas fram till Läkemedelsverket. Det som ska
visas är främst
• immunologisk
effekt i djur
• säkerhet i
djur
• hållbarhet
Säkerhetstesterna är den del som är mest
tidskrävande. Dokumentationen väntas pågå i
åtta månader från nu. Därefter görs en
slutlig sammanställning. Den kan till största
delen färdigställas i förväg, och beräknas
bara ta några dagar efter det att resten
avslutats.
Sedan kan ansökan skickas till Läkemedelsverket,
som måste svara inom 60 dagar. Om ansökan är i
gott skick får man ofta godkännande efter halva
den tiden. Det innebär att den kliniska studien
bör kunna inledas i slutet av året eller strax
efter årsskiftet.
Är det då säkert att allt kommer att fungera
med den nya produktionsprocessen?
- Jag kan inte garantera något förrän allt är
klart. Men vi är fullt nöjda med alla de
egenskaper på vaccinet som vi har analyserat och
karaktäriserat, förklarar Hans Arwidsson.
- Instabiliteten i den tidigare processen visade
sig ganska omgående efter uppskalningen. Med den nya
processen har vi konstaterat att produkten är
stabil och har varit så under avsevärt längre
tid än i förra fallet, fortsätter Hans
Arwidsson.
Utvecklingen av vaccinet mot lunginflammation
kan bli försenad
Bolagets kassa förväntas räcka för att
genomföra den kliniska studien på
influensavaccinet. Därefter avses projektet
licensieras ut. Intäkterna från utlicensieringen
är sedan tänkta att finansiera den kommande
studien på lunginflammationsvaccinet.
- Förseningen med influensavaccinet medför
sannolikt även att studien på vaccinet mot
lunginflammation senareläggs, menar Hans Arwidsson.
- Vi meddelade i juni förra året att vi startat
tre samarbetsprojekt inom vaccinutveckling. Dessa
lever fortfarande och kan komma att ge intäkter.
Vidare är intresset för vår teknik stort hos
många andra vaccinutvecklare, fortsätter Hans
Arwidsson.
Seminarium i Washington gav många kontakter
I januari deltog Hans Arwidsson i Washington
Vaccine Forum, en av de viktigaste sammankomsterna för företagsledare och
affärsutvecklare inom vaccinbranschen. Avsikten
var främst att bygga nätverk för kommande
samarbeten.
- Jag hade ett antal fruktbara möten med
representanter för såväl stora som små bolag,
och de kontakterna kommer jag att återknyta till.
Det handlar både om influensavaccinet och bolag
som kan vara intresserade av att licensiera våra
teknologier, berättar Hans Arwidsson.
Det viktigaste är influensavaccinet. Under förutsättning att studiens mål uppnås
är avsikten att därefter licensiera ut projektet
till ett stort vaccinbolag.
- Vi vill föra diskussioner med intresserade
partners redan innan studien avslutats, så att
ett avtal sedan kan träffas så fort som
möjligt. Därefter ska partnern göra en fas
III-studie, som jag bedömer tidigast kan ske
under slutet av 2010, förklarar Hans
Arwidsson.
Delårsrapporten för första halvåret har
presenterats
Kostnaderna jämfört med förra året ökade på
grund av förberedelserna för
influensavaccinstudien. Bolagets ackumulerade
skattemässiga underskott hade på bokslutsdagen
ökat till 40,7 miljoner
kronor.
Siffrorna för de första sex månaderna av det brutna räkenskapsåret juli - juni
2008 / 2009
blev:
• Omsättning:
0,0 Mkr (0,0)
• Resultat efter
finansnetto: -8,2 Mkr (-5,4)
• Vinst per
aktie: -0,96 kr (-0,64)
Insidermålet fortfarande inte avgjort
Forskningschefen Ulf Schröder är som vi
tidigare skrivit misstänkt för grovt
insiderbrott (se beQuoted nyhetsbrev nr 27 2008).
Ulf Schröder frikändes av Stockholms tingsrätt,
men åklagaren har överklagat delar av målet
till hovrätten.
Efter domen i tingsrätten beslutade styrelsen att
Ulf Schröder åter ska delta i styrelsens arbete.
Åklagarens överklagan har inte föranlett
styrelsen att ändra sitt beslut.
Jättarna i branschen står ännu på läktaren
Vaccinbranschen domineras stort av fem
företag, se högerspalten. Dessa har dock inte
visat några större aktiviteter när det gäller
nasala vacciner.
- De kan mycket väl jobba på i det fördolda,
men jag tror att de avvaktar för att se vilka
mindre bolag som lyckas. Sedan vill de nog köpa
några av dessa, menar Hans Arwidsson.
- Vid vaccinmötet i Washington var det ingen
tvekan om att de stora vaccinbolagen var
intresserade av vad jag hade att berätta om oss,
säger Hans Arwidsson vidare.
Kursras efter offentliggörandet av
förseningen
Sedan nyheten om förseningen publicerats
sjönk kursen med som mest 37 procent, men
därefter har en viss återhämtning skett.
beQuoted menar att informationen i Eurocines
pressmeddelande var alltför knapphändig, och att
detta kan ha inverkat negativt på aktien. Vi hoppas att denna artikel kan bidra till
en ökad förståelse för vad som hänt.
Trots flera framgångar för de mindre svenska
bioteknikbolagen under det senaste halvåret har kurserna inte höjts i
motsvarande grad. I väntan på att en sådan
uppvärdering ska ske är Eurocine ett av flera
bra köpalternativ.
GÖRAN OFSÉN
goran.ofsen@beQuoted.com
|
Marknadsplats
AktieTorget
|
|
Hans Arwidsson
VD Eurocine Vaccines
|
Flera andra vaccinbolag är intresserade av Eurocines teknik
för nasala vacciner.
Detta indikerar att bolagets teknik är värdefull och att
det är svårt att åstadkomma motsvarande teknik på egen
hand.
Det visar också att andra vaccinbolag delar Eurocines åsikt
att nasala vacciner ger ett extra värde.
|
|
|
Eurocine utvecklar ett terapeutiskt nasalt
HIV-vaccin i samarbete med norska Bionor
Immuno.
Vaccinet har redan tidigare testats som injektion
på HIV-smittade personer.
- Nasal immunisering är den enskilt viktigaste
faktorn som helt kan förändra vaccinologin och
vaccinindustrin, menade Michel de Wilde,
forskningschef på Sanofi Pasteur, redan 2002.
|
|
|
Eurocines forskningschef Ulf Schröder medverkar
ofta på WHO:s möten om vaccinfrågor.
Ulf Schröder deltog senast i slutet av förra
veckan i ett WHO-möte om pandemivacciner.
Tre samarbetsprojekt tillkännagavs i juni förra
året. Ett av dessa avser främst ett DNA-baserat
influensavaccin.
Detta vaccin är av en helt ny typ som inte
konkurrerar med bolagets eget influensavaccin.
- Det är för detta projekt som Eurocine Vaccines fick
2,58 miljoner kronor i stöd från Vinnova, berättar
Hans Arwidsson.
Den globala vaccinmarknaden domineras av
• Sanofi Pasteur
• GlaxoSmithKline
• Merck
• Novartis
• Wyeth
AstraZeneca hamnar på sjätte plats efter köpet
av MedImmune.
Eurocine har, genom sin styrelse och sitt
vetenskapliga råd, goda kontakter hos flertalet av
ovanstående bolag.
Eurocine grundades 1999 av Ulf Schröder. Han hade
då sedan några år arbetat med olika sätt att
förbättra nasala vacciner, vilket resulterade i den
uppfinning som blev grunden för Eurocine Vaccines.
|
Nästa händelse
2009-05-05
Delårsrapport
2008-07-01 till 2009-03-21
Mer info
Läs
mer på beQuoted
Hemsida |
|
|
|
| beQuoted
nyhetsbrev |
13
februari 2009 |
Break
Up Day, är
det dags att göra slut med Björn Borg?
- Bolaget utnämner
13 februari till Break Up Day och startar gratis
dejtingsajt
Bolaget Björn Borg står
starkt på den nordiska och holländska marknaden
och har en affärsmodell som ger möjlighet till
snabb tillväxt på nya marknader. Något som den nya
vdn Arthur Engel ska fokusera på.
beQuoted har i väntan på bokslutet tagit en titt
på Björn Borgs verksamhet och
affärsmodell.
Namnet Björn Borg ska åter göras känt över
världen
För 23 år sedan vann tennisspelaren Björn
Borg sin första av vad som skulle bli fem raka
Wimbledon-segrar och såg därmed till att placera
sitt namn på världskartan.
Nu är det upp till bolagets nya vd att fortsätta
på den redan inslagna vägen att göra
varumärket Björn Borg lika känt världen över
när det gäller högkvalitativa snygga
underkläder och andra produkter.
Stor internationell potential
Försäljningen av Björn Borg-produkter har
de senaste åren vuxit lavinartat under den
tidigare vdn Nils Vinbergs ledning. Märket är
idag väl etablerat i Holland, Sverige, Norge och
Danmark.
Dessa fyra marknader står tillsammans
för 94 procent av de 2,5 miljarder kronor som
varumärket nu omsätter i konsumentledet på årsbasis.
Bland de övriga tolv marknaderna där Björn Borg
är introducerat uppges exempelvis
England och Spanien växa i god takt, men trots
det så har den internationella expansionen inte
gått riktigt så fort som bolaget önskat.
Rekryteringen av Arthur Engel som ny vd och Henrik
Fischer som internationell försäljningschef,
båda med erfarenhet av att framgångsrikt
utveckla varumärken internationellt från deras
tid på Gant, ter sig därför mycket lovande för
bolagets framtid.
Fem produktbolag varav två egna
För närvarande bär produkter inom fem olika grupper märket Björn Borg.
Dessa är kläder, skor, väskor, glasögon och parfym. För varje
produktområde finns ett produktbolag som ansvarar för produktion, design och
utveckling av kollektioner.
De två största produktbolagen, kläder och skor, äger man själv medan
övriga är externa bolag som har licensierat rätten till varumärket
för respektive produktgrupp. Produktionen av kläder och skor har dock lagts
ut på externa leverantörer i Kina och Europa.
Kapitalsnål affärsmodell med
royaltyintäkter
Björn Borg har anammat en affärsmodell där man
utanför Sverige förlitar sig på externa lokala
distributörer. De står för lagerhållning och
lokal marknadsbearbetning vilket resulterar i en
kapitalsnål verksamhet med möjlighet till snabb
internationell expansion med ett begränsat
risktagande.
Det är alltså av högsta vikt att hitta duktiga
och engagerade distributörer på respektive
marknad, något som man försöker uppmuntra genom
att låta en väsentlig del av vinstpotentialen
ligga hos distributören (se beQuoted nyhetsbrev
nr 10 2008).
Björn Borg-koncernens internationella intäkter
består av intäkter från försäljning av kläder och skor från
de egna produktbolagen till de lokala
distributörerna och därtill royaltyintäkter på
försäljningen av samtliga Björn Borg-produkter
världen över.
I den svenska verksamheten tillkommer intäkter från de
helägda distributörerna av kläder och skor,
samt från elva stycken konceptbutiker som man
också äger.
Redovisningsmässigt delar man upp koncernen i
fyra rörelsegrenar, varumärke och övrigt,
produktutveckling, distribution och detaljhandel.
Varav de två senare alltså endast berör
verksamhet i Sverige.
Svenska verksamheten står för knappt halva vinsten
Distributionsverksamheten och även
konceptbutikerna, även om de för tillfället
uppvisar svagheter, har varit mycket lönsamma
vilket innebär att
en stor del av koncernens vinst genereras i
Sverige.
För de första nio månaderna 2008
rapporterade Björn Borg ett rörelseresultat på
102,7 miljoner kronor. Av detta härstammar 32,7
miljoner kronor från de egna distributionsbolagen
och konceptbutikerna i Sverige. Resterande 70 miljoner kronor genererades i
produktbolagen och varumärkesverksamheten.
Med antagandet att denna del är ungefärligt proportionell mot
varumärkesförsäljningen, där Sverige står
för 24 procent, innebär det att knappt halva
rörelseresultatet i dagsläget kommer från den
svenska verksamheten.
Rörelseresultat per verksamhetsgren
Rörelseresultatet
uppbrutet på de olika rörelsegrenarna de första
nio månader 2008 var följande:
• Resultat -
Detaljhandel: 3,2 Mkr (9,9)
• Resultat -
Distribution: 29,5 Mkr (29,0)
• Resultat -
Produktutveckling: 38,8 Mkr (29,0)
• Resultat -
Varumärke och övrigt: 31,3 Mkr (31,9)
Som synes har vinsten inom detaljhandel gått ner markant, vilket beror på en
ganska kraftig minskning av försäljningen i konceptbutikerna. Bolaget uppges ha
vidtagit åtgärder.
Att resultatet inom varumärke och övrigt inte
har ökat trots den växande försäljningen av Björn
Borg produkter beror på högre kostnader i
organisationen, bland annat inför
lanseringen i USA.
Inför bokslutet
Den 18 februari släpper bolaget sitt bokslut för
2008. Först då kommer vi bestämma oss för om
det är läge att göra slut eller fortsätta
dejta Björn Borg.
Vi återkommer med en noggrannare titt på bolagets
finanser samt förhoppningsvis en presentation av vad
vd Arthur Engel ser för framtida möjligheter och
utmaningar.
Av speciellt intresse i rapporten blir att se hur bolaget
klarat det svaga detaljhandelsklimatet. Svensk
Handels Blixtindex visade till exempel på en
nedgång i försäljningen av kläder på 5,6
procent i december.
JIMMIE LANDERMAN
jimmie.landerman@beQuoted.com
|
Marknadsplats
Stockholmsbörsen
|
|
Arthur Engel
Ny VD Björn Borg
|
|
|
|
|
Björn Borg har utnämnt 13 februari till Break Up
Day och lanserat en gratis dejtingsajt för att alla ska
få en chans till nystart på Alla Hjärtans Dag.
|
|
Björn Borgs
affärsmodell
|
|
|
|
(klicka bilden för större bild)
Försäljning av Björn Borg-produkter i konsumentled per land
|
|

Sverige 24%
Holland 45%
Danmark 11%
Norge 11%
Övriga 6%
|
beQuoted estimerar att knappt halva rörelse-
resultatet i dagsläget genereras på den svenska
marknaden.
|
|
Rörelseresultat per verksamhetsgren

(klicka bilden för större bild)
|
|
|
Underkläder med unika tryck och starka färger är en av faktorerna
bakom Björn Borgs framgång.
|
|
|
|
Nästa händelse
2009-02-18
Bokslutskommuniké 2008
Mer info
Läs mer på beQuoted
Hemsida |
|
|
|
| |
Om
beQuoted
beQuoted publicerar nyheter och bolagsfakta för journalister och
investerare.
Uppdragsgivarna är noterade företag som vill att allmänheten ska
få mer och bättre information om den egna verksamheten.
Målgrupperna är nyhetsbyråer, finansiell press, aktiemäklare,
riskkapitalister, institutionella och privata investerare.
beQuoted väljer självständigt vad som skrivs och publiceras och
garanterar att nyheter, analyser, bedömningar och slutsatser alltid görs
oberoende av erhållen ersättning. |
|
| Prenumeration
|
Synpunkter
och kommentarer uppskattas
| Om du har synpunkter på innehåll, tips eller
andra kommentarer att ge - hör då gärna av dig |
|