beQuoted nyhetsbrev 24 maj 2007
Hej,

Marknaden för styrd oljeborrning är värd omkring 50 miljarder kronor. Guideline Oil Drilling Technology är ett svenskt utvecklingsbolag i branschen. Vi har tittat närmare på företagets metod.

Därutöver kan Du läsa om Elverket som redovisade ett starkt första kvartal. Samt om Accelerator som driver flera mycket intressanta framtidsprojekt.

Trevlig läsning!

Thomas Lindgren - signatur

Thomas Lindgren

 

En position i Guideline Oil Drilling Technology
» Guideline utvecklar en metod för att kontinuerligt mäta en borrs position under pågående borrning. Huvudområdet är styrd olje- och naturgasborrning. Bolaget kommer initialt att genomföra inmätningar i egen regi, men så snart som möjligt avser man att licensiera ut tekniken.
   
I detta nummer
Accelerator
Elverket
Guideline
Elverket fick 6.500 nya kunder första kvartalet
» Elverket Vallentuna gör ett starkt första kvartal. Kunderna börjar vända tillbaka efter konkurrenternas prisdumpning förra året. Ändå har elpriserna rört sig lite, vilket påverkar bytesfrekvensen negativt. Resultatet är samtidigt riktigt bra och lovar gott inför resten av året.
Elverket
Accelerator startar projekt inom cancerterapi
» Forskningsföretaget Accelerator börjar driva upp takten på sin affärsutveckling. Detta är vad nyemissionen på 27 miljoner kronor syftar till. Ett projekt inom syntetisk MR (magnetröntgen) har inletts. Vidare startar ett projektbolag inom cancerterapi med PLED-derivat.
Accelerator
 
Tidigare från beQuoted 

2007-05-21

FormPipe Software öppnar året starkare än någonsin

2007-05-21

Stark start på 2007 för The Empire

2007-05-21

ICM Logistik börjar nya året strålande

2007-05-15

New Nordic vill sälja kosttillskott för en miljard år 2011

2007-05-15

Potential i Esoteric Golf

2007-05-14

Första kvartalet med plusresultat för Glycorex

2007-05-10

Central Asia Gold växer sig större i Ryssland

2007-05-08

Nordic Mines vill öppna Nordens största guldgruva

2007-05-04

Xtracom går från noll till triple-play

2007-05-03

Björn Borg noteras på Stockholmsbörsen








Sök i beQuoteds arkiv

  
beQuoted nyhetsbrev 24 maj 2007
En position i Guideline Oil Drilling Technology
- Vi förklarar fördelarna med styrd borrning

Guideline utvecklar en metod för att kontinuerligt mäta en borrs position under pågående borrning. Huvudområdet är styrd olje- och naturgasborrning. Bolaget kommer initialt att genomföra inmätningar i egen regi, men så snart som möjligt avser man att licensiera ut tekniken.

Hur tekniken fungerar och dess fördelar
Med konventionell teknik måste mätutrustning skickas ner i borrhålet innan en positionsmätning kan utföras. Guidelines metod väntas reducera den totala borrtiden med 15 - 30 procent. Det ger stora besparingar, borr- och mätutrustning kan kosta 50.000 USD eller mer per hål och dag.

Positionen bestäms genom att mäta hur fort ljudet från borren når olika sensorer. Dessa sensorer, som placeras ut i markplanet runt borrhålet, kommunicerar med en dator. Med hjälp av Guidelines programvara redovisas borrspetsens position i realtid för borroperatören.

Bolaget har patent på metoden i USA och Europa, och godkännande väntas i flera andra länder.

Tekniken avses användas vid så kallad styrd borrning, då precisionen i borrens riktning är väsentlig. Den största marknaden vad gäller landbaserade oljeborriggar finns i Nordamerika.

Styrd oljeborrning
Det finns ett stort behov av styrd borrning. Guidelines vd Peter Hjorth bedömer att metoden används i cirka 50 procent av den landbaserade oljeborrningen och i 90 procent av fallen offshore. Guidelines system är hittills bara utvecklat för borrning på land.

Styrd borrning behövs bland annat när man vill nå smala oljefickor samt vid borrning efter oljesand.

Oljesand intressant område
Oljesand är ett av de intressanta applikationsområdena, även om Guidelines metod är användbar generellt inom oljeborrning. beQuoted tror att bolagets kommersiella genombrott kan komma att ske inom detta segment.

Marknaden för styrd borrning domineras av de tre oljefältservicebolagen Schlumberger, Baker Hughes och Halliburton. Guideline samarbetar med ett av dessa, och inledningsvis har man inriktat sig på oljesand. 

- Vid borrning efter oljesand borras två parallella hål med fem meters mellanrum, berättar Peter Hjorth. Sedan injiceras ånga i det ena hålet, vilket underlättar upptagningen av olja genom det andra.

Mer om tekniken
Mätningarna görs med relativ lokalisering, man mäter hur borrspetsen har förflyttat sig i förhållande till förra positionen. Det är dock inte helt okomplicerat erfar beQuoted:

Marken kan bestå av olika skikt som leder ljudet olika fort. För att korrigera för sådana mätfel har man en referenssensor som finns på kortaste avståndet från borren.

Det förekommer även ljud från andra ljudkällor än borren. Detta avhjälps genom att man gräver ner referenssensorn i marken. Vid behov kan den även gjutas in. Dessutom har programvaran anpassats för att sortera bort ljud som inte kommer från själva borren.

- Vi vet inte var gränsen går, men hittills har vi detekterat ljud vid borrdjup på 600 meters djup, säger Peter Hjorth. Framöver kan det bli aktuellt att sätta in en extra ljudkälla vid borrspetsen.

Systemet har ingen fysisk kontakt med borren, eftersom det är markbaserat. Företaget avser att förenkla systemet ytterligare så att kunderna kan använda det utan Guidelines medverkan. I förenklingsarbetet ingår även att enheterna ska kunna kommunicera trådlöst med varandra.

- Borroperatören placerar ut sensorerna i markplanet och mäter dem noga med hjälp av en GPS-enhet. Under borrningen kan operatören i realtid se borrens koordinater och jämföra med den planerade borrvägen, förklarar Peter Hjorth.

Skulle borren ha kommit fel kan operatören ändra riktningen genom att justera den vridbara borrspetsen.

Ytterligare användningsområden och partners
Sedan bolaget i februari presenterat mycket goda resultat av egna tester i fast berg utanför Uppsala, har intresset för bolagets teknik vuxit. Sålunda har förhandlingar inletts med ett större kanadensiskt borriggföretag.

- Från början var det tänkt att vår teknik skulle vara oberoende av borriggen. Efterhand har vi insett fördelen med att information kan skickas till och från borriggen, berättar Peter Hjorth.

- Vi har dessutom blivit uppvaktade av ett saudiarabiskt olje- och byggföretag. Vår teknik kan även få användning inom byggverksamhet, fortsätter Peter Hjort.

Konkurrerande befintliga tekniker
Det finns i huvudsak två befintliga tekniker för att lägesbestämma en borr - gyroinstrument och magnetisk avvikelseanalys. Med gyro kan man nå  ungefär samma noggrannhet som Guidelines metod, medan magnetisk analys innehåller betydligt större osäkerhet.

Det förekommer sedan många år utveckling och tester av ny teknik.

- Men varken vi eller våra nordamerikanska partners känner till någon annan som är på väg mot ett marknadsgenombrott i närtid, konstaterar Peter Hjorth.

Störst möjlighet i samarbetet med amerikansk partner
Guideline har ännu inte haft några intäkter. Kassan beräknas med nuvarande utvecklingstakt räcka till början på 2008. Ytterligare 8 miljoner kronor kan tillkomma via optionsinlösen i maj, teckningskursen är 3,80 kronor.

Bolagets utvecklingsprojekt har blivit försenade, men väntas ta fart i och med de lyckade testerna utanför Uppsala.

beQuoted ser störst möjlighet i samarbetet med den amerikanske partnern inom oljeservicesektorn. Inledningsvis gäller detta i huvudsak oljesand, som partnern under en viss period efter ett eventuellt licensavtal troligtvis kommer att få ensamrätt på.

- Samarbetet kan sedan utvidgas inom annan oljeborrning, säger Peter Hjorth.

Om det amerikanska oljeserviceföretaget blir nöjda med tekniken, tror beQuoted att det ligger nära tillhands att de köper hela Guideline.

Det bör noteras att Guideline har ett avtal med ett utomstående företag, som har rätt till viss ersättning om det amerikanska oljeserviceföretaget licensierar in Guidelines teknik eller köper bolaget (eller delar därav).

Värdering av aktien
Enligt analysföretaget Spears & Associates väntas marknaden för tjänster inom styrd oljeborrning uppgå till 7,1 miljarder USD i år (cirka 48,5 miljarder kronor), en uppgång med 26 procent sedan förra året. 

Till nuvarande kurs 5,95 värderas bolaget efter full utspädning till cirka 100 miljoner kronor. Som synes behöver Guideline inte ta någon större del av kakan ovan för att aktien ska bli en bra placering.

Några faktorer som styr värdet på Guideline:

      • Sannolikheten för att tekniken når acceptans av marknaden
      • När i tiden tekniken kommer att kommersialiseras
      • Inom vilka områden bolaget blir framgångsrikt
      • Eventuell framtida konkurrerande teknik för styrd borrning 
      • Antalet hål som kommer att borras med Guidelines teknik
      • Tidsåtgången per borrat hål (främst beroende på djupet)
      • Hyreskostnaden för borr- och mätutrustning
      • Framtida kapitalbehov

beQuoted anser att osäkerheten i ovanstående faktorer är så stor, att vi inte vill göra något försök till värdering av aktien.

Det kan ge viss vägledning att styrelsen och vd:n i november fullt ut utnyttjade sina optioner och totalt tecknade 360.000 aktier à 3 kronor. Banco Fonder tecknade sedan i december 1.460.000 aktier i en riktad nyemission till samma kurs (dåvarande börskurs).

Risken vid en investering i Guideline är hög, men beQuoted tycker ändå att aktien kan vara ett intressant alternativ för den riskvillige placeraren.

GÖRAN OFSÉN
goran.ofsen@beQuoted.com

 
 
Marknadsplats
NGM
 
 
 


Peter Hjorth
VD Guideline Oil Drilling Technology

 
 
 
Guideline inledde sin verksamhet 2005 och noterades på NGM i december samma år. 
 
 
 
Styrd borrning

(Klicka bilden för större bild)
 
 
Styrd borrning behövs för att till exempel precisionsborra in i tunna oljefickor.
 
 
 
Metoden

(Klicka bilden för större bild)
 
 
Borren positionsbestäms genom att ljudsignaler från borrspetsen avlyssnas, analyseras och dess koordinater beräknas.
 
 
Ingen mätutrustning behöver skickas ner i borrhålet.
 
 
All inmätning görs i markplanet vilket är mindre kostsamt.
 
 
Oljesand finns i stora mängder främst i Kanada och Venezuela.
 
 
Kostnaderna för att utvinna oljesand är höga, därför är det först under senare år som utvinning har blivit lönsam.
 
 
Oljesanden i Kanada ligger i ett sluttande plan från markytan och ned till flera tusen meters djup.
 
 
Guideline har genomfört tester 400 - 600 meter ned i marken.
 
 
Resultaten från testerna utanför Uppsala betraktar Peter Hjorth som ett genombrott. Noggrannheten är väl under en meter i samtliga tre koordinater. 
 
 
 

 
Torsten Börjemalm är styrelseordförande. Han är även ordförande i Lappland Goldminers.
 
 
Styrelsen består av: 
 • Torsten Börjemalm 
    (ordförande)
 • Tomas Björklund 
 • Jan Hjorth
 • Jim Cotton
 • Klas Carlin
 • Lars-Fredric Hansson
 
 
Samtliga ledamöter plus vd är aktieägare i bolaget.
 
 
Största aktieägarna per den 31 december 2006:

 • Banco Fonder     8,9%
 • Nordica Life LTD 8,7%
 • Jan Hjorth          6,2%
 • Peter Hjorth       2,0%
 
 
Det finns cirka 5.000 aktieägare.
 
 
 

Nästa händelse
2007-05-28
Delårsrapport Q1 2007

Mer info
Läs mer på beQuoted

Hemsida
   
beQuoted nyhetsbrev 24 maj 2007

Elverket fick 6.500 nya kunder första kvartalet

Elverket Vallentuna gör ett starkt första kvartal. Kunderna börjar vända tillbaka efter konkurrenternas prisdumpning förra året. Ändå har elpriserna rört sig lite, vilket påverkar bytesfrekvensen negativt. Resultatet är samtidigt riktigt bra och lovar gott inför resten av året.

God kundtillströmning under första kvartalet
Under första kvartalet 2007 har Elverket ökat den egna kundstocken med 6.500 kunder till 42.000 kunder. Det är en rejäl ökning på drygt 18 procent under ett kvartal.

Den kundvolym som företaget förlorade på grund av lite osund priskonkurrens förra året håller alltså sakta men säkert på att vinnas tillbaka.

Än så länge ligger man dock under siffran vid motsvarande tidpunkt förra året då antalet kunder var 46.000.

Lågprisstrategi framgångsrik
En viktig förklaring till Elverkets förmåga att vinna nya kunder är naturligtvis att man erbjuder konsumenten låga elpriser.

Låga interna kostnader gör att prispåslaget som Elverket behöver för att nå en acceptabel lönsamhet ligger lägre än hos många konkurrenter.

Innebörden är att i en marknad med normala företagsekonomiska villkor (med krav på normal lönsamhet och följaktligen avsaknad av prisdumpning) reder sig Elverket bra jämfört med konkurrenterna.

Lågkostnadskoncept som har sin grund i låga interna kostnader är ofta väldigt svåra för konkurrenterna att slå hål på. Det är bara att titta på Ikea, Wal-Mart, Ryanair eller H&M. Tillväxten för prisledaren brukar hålla i sig. Följaktligen ser det positivt ut inför framtiden.

Stabila elpriser håller tillbaka bytesfrekvensen
Första kvartalet innebär nytt år och då ser många över sin hushållsekonomi och kanske passar på att byta elavtal. Hög bytesfrekvens är positivt för Elverket för att vinna nya kunder.

Men samtidigt hänger frekvensen ihop med hur elpriserna utvecklas. Fluktuerande elpriser gör att fler vaknar upp och blir medvetna om att det går att byta.

Under första kvartalet har elpriserna legat på en stabilt låg nivå. Och då blir det färre byten, vilket har hållit tillbaka tillväxten något.

Starkt resultat första kvartalet
Resultatmässigt blev första kvartalet 2007 väldigt starkt. Att omsättningen sjunker är tämligen ointressant för resultatet, eftersom orsaken är att elpriserna legat på en låg nivå som en följd av den milda vintern. Det påverkar inte påslaget som läggs på vid vidareförsäljning till kund.

Siffrorna för första kvartalet 2007 blev enligt följande:

      • Omsättning: 92,1 Mkr (108,4)
      • Resultat efter finansnetto: 10,0 Mkr (3,2)
      • Vinst per aktie: 1,11 kr (0,36)

Som orsaker till resultatförbättringen anges uteblivna negativa väderhändelser samt att Elverket positionerat sig rätt i elhandeln och kunnat driva en strategi med aktiv prissättning.

Självklart skall inga stora växlar dras på ett enskilt kvartal. Men det är positivt att Elverkets underliggande affärsmodell ser ut att fungera väl och det skall bli intressant att följa utvecklingen för resten av året.

CHRISTER JÖNSSON
christer.jonsson@beQuoted.com

Tidigare publicerade artiklar om Elverket:
» Stark avslutning på året för Elverket
» Ny vd för Elverket vill fortsätta ta marknadsandelar
» Varm vinter en utmaning för Elverket
» Dagens Industri utser Elverket till Gasellföretag
» "Business as usual" för Elverket
» Lång vinter kylde första kvartalets resultat



Marknadsplats
AktieTorget
 
 
 


Jonas Borgardt
VD Elverket Vallentuna

 
 
 
Normala prisförhållanden (utan prisdumpning) har gjort att Elverket börjat vinna tillbaka kunder.
 

 
Stabila elpriser
har dock hållit tillbaka bytesfrekvensen.
 
 

 
Hemsidan är ett viktigt  säljredskap. Kunden kan få fram prishistorik, jämföra priser och teckna avtal.
 
 
 

Nästa händelse
2007-08-23
Delårsrapport Q2 2007

Mer info
Läs mer på beQuoted

Hemsida

  
beQuoted nyhetsbrev 24 maj 2007
Accelerator startar projekt inom cancerterapi

Forskningsföretaget Accelerator börjar driva upp takten på sin affärsutveckling. Detta är vad nyemissionen på 27 miljoner kronor syftar till. Ett projekt inom syntetisk MR (magnetröntgen) har inletts. Vidare startar ett projektbolag inom cancerterapi med PLED-derivat.

Syntetisk magnetröntgen sparar pengar åt sjukvården
Accelerator i Linköping ligger inte på latsidan när det gäller att hitta nya projekt med stor potential. Det senaste projektet är syntetisk MR.

- Användning av syntetisk MR innebär en stor besparingspotential jämfört med traditionell användning av MR, berättar vd Andreas Bunge för beQuoted.

- Vanligtvis vid en MR-undersökning väljs en inställning baserat på erfarenhet. Ofta behöver man dock ta flera bilder med olika inställningar i röntgenapparaturen för att få "rätt bild". Målet är att få en bild där kontrastinställningarna blivit så bra så att det är enkelt för läkaren att se det som skall analyseras på bilden.

Men egentligen behövs inte så många bilder. En initial "tagning" innehåller nämligen de data som behövs för att skapa olika bildframställningar.

- Med syntetisk MR gör man ett stort antal bildvariationer av en enda MR-bild. Systemet hjälper också läkaren att välja ut den mest ändamålsenliga bildvarianten, förklarar Andreas Bunge.

- Tar man färre bilder behöver patienten inte ligga så länge i röntgenapparaturen, utan man kan få större genomlopp. Detta sparar tid för läkaren och pengar för sjukvården.

Ny terapi skall ge skonsammare cancerbehandlingar
Accelerator har även deltagit i en nyemission i det nybildade bolaget PLEDPharma.

Företaget bedriver utvecklingsverksamhet inom cancerterapi, baserat på PLED-derivat. En redan testad och godkänd substans som man nu skall försöka få utvidgat terapiområde för.

Målet är inte att utveckla en ny cancerterapi och bota cancer. Istället är målet att vid insatser mot cancerceller (inte minst vid strål- och cellgiftsbehandling) skydda omgivande friska celler, så att patienten tål behandlingen bättre.

- Projektet är ganska nytt, men vi är i planeringsfas för en mindre klinisk studie på tjocktarmscancer, berättar Andreas Bunge.

Via den senaste nyemissionen investerade Accelerator fyra miljoner kronor i PLEDpharma. För detta fick man ytterligare 34 procent av aktierna och Accelerator äger nu 51 procent av företaget.

Utökat innehav i RGB Technologies
Accelerator har även utökat innehavet i RGB Technologies, som presenterades utförligt i beQuoted nyhetsbrev nr 28 2006.

Nu får Accelerator 11,66 procent av aktierna för 1 miljon kronor, som man investerar via en nyemission. Efter den senaste investeringen uppgår ägandet till 36,51 procent i företaget.

Dessutom har man option på att förvärva ytterligare 15,88 procent av aktierna, vilket skulle ge totalt 52,39 procent i företaget.

Nyemission på 27,7 miljoner kronor fyller på kassan
Accelerator har även kommit med sin rapport för första kvartalet 2007. Så här blev siffrorna:

      • Omsättning: 0,7 Mkr (0,9)
      • Varav aktiverat arbete för egen räkning: 0,2 Mkr (0,1)
      • Resultat efter finansnetto: -1,3 Mkr (-0,9)
      • Vinst per aktie (efter utspädning): -0,03 kr (-0,02)

Efter det senaste kvartalet uppgår de ackumulerade förlustavdragen till 90,9 miljoner kronor.

Likvida medel uppgår till knappt 11 miljoner kronor. Dessa kommer dock att fyllas på avsevärt via en nyemissionen på 27,7 miljoner kronor, som är garanterad till 57 procent.

CHRISTER JÖNSSON
christer.jonsson@beQuoted.com

Tidigare publicerade artiklar om Accelerator:
» Accelerator vill ta in 27 miljoner kronor i nyemission
» Accelerator förenklar tester i sjukvården
» Cancerprojekt ger stor potential för Accelerator
» Forskningsprojekt hos Accelerator närmare försäljning
» MicroToNano ny satsning för Accelerator

 
 
Marknadsplats
AktieTorget
 
 
 
 


Andreas Bunge
VD Accelerator

 
 
 
- Syntetisk magnetröntgen innebär en stor besparingspotential för sjukvården.
 
 
 

 

Accelerators projektportfölj
(klicka bilden för större bild)

 
 
Emissionen på 27,7 miljoner kronor ger möjlighet att skruva upp takten på portföljen.
 
 
 

 

 
 
Utökat innehav i RGB Technologies. Accelerator har nu 36,51 procent av företaget, med option att gå upp till 52,39 procent.
 
 
 
 
 
Nästa händelse
2007-06-04
Extra bolagsstämma

Mer info
Läs mer på beQuoted

Hemsida
  
  
Om beQuoted

beQuoted publicerar nyheter och bolagsfakta för journalister och investerare.

Uppdragsgivarna är noterade företag som vill att allmänheten ska få mer och bättre information om den egna verksamheten.

Målgrupperna är nyhetsbyråer, finansiell press, aktiemäklare, riskkapitalister, institutionella och privata investerare.

beQuoted väljer självständigt vad som skrivs och publiceras och garanterar att nyheter, analyser, bedömningar och slutsatser alltid görs oberoende av erhållen ersättning.

beQuoted AB
Sveavägen 31
111 34 Stockholm
Tel 08-692 21 90
Fax 08-506 533 99
info@beQuoted.com
www.beQuoted.com
Prenumeration

Om du vill prenumerera på beQuoteds nyhetsbrev klicka här

Om du vill avsluta din prenumeration klicka här

E-postadresser hanteras omsorgsfullt genom vår Privacy policy

Synpunkter och kommentarer uppskattas
Om du har synpunkter på innehåll, tips eller andra kommentarer att ge - hör då gärna av dig