beQpress
Pressmeddelanden
VA Automotive: Nya vassa hästkrafter till VA Automotives styrelse 

Nya vassa hästkrafter till VA Automotives styrelse

En ägargrupp som representerar cirka 70% av rösterna har enats om följande förslag till ny styrelse. Omval av styrelseledamöterna Lars Thunberg och Harriet Lidh. Christer Svensson (VD) kommer att ingå som föredragande i styrelsen men inte vara vald ledamot.

Till nya styrelseledamöter föreslås följande tre nya medlemmar:
Henric Perman, Hans Granqvist och Bitte Müller-Hansen (närmare beskrivning på nästa sida).

Vi är mycket glada över att kunna knyta Henric, Hans och Bitte till vår nya styrelse. De kommer att förstärka kompetensen i styrelsen och ge stöd för en fortsatt strategisk utveckling av VA Automotive. Vi tillför över 30 års erfarenhet av fordonsindustrin på hög nivå till vår styrelse.

- Jag ser fram emot att arbeta med den nya styrelsen, säger Lars Thunberg, styrelsens ordförande.

Till nya styrelseledamöter föreslås följande tre medlemmar:

Henric Perman
Henric är född 1962 och är grundare (2011) samt rådgivare på Advisure Consulting Group som är specialinriktade på strategisk rådgivning åt fordons- industrin. Henric har över 20 års erfarenhet från olika befattningar hos Volvo Cars, bl a inom försäljning, affärsutveckling och R&D. Henric är maskiningenjör och har även en masterutbildning i ledarskap och strategi i England. Henric har inga andra styrelseuppdrag.

Hans Granqvist
Hans är född 1954 och kommer närmast från ett arbete på fordonskomponenttillverkaren Finnveden Metal Structure/Shiloh Industries där han varit operativt ansvarig för produktionen. Hans har en ingenjörsutbildning och har tidigare drivit egen konsultverksamhet samt varit VD eller COO för ett antal tillverkande företag som Ostnor, Gunnebo Sourcing & Production m fl. Hans har inga andra styrelseuppdrag.

Bitte Müller-Hansen
Bitte är född 1957 och är utbildad Maskiningenjör samt har en fil.kand. i Arbetsvetenskap från Malmö Högskola. Hon har även studerat Kvalitetsteknik och Arbetspsykologi. Bitte började på Ljungmans verkstäder/Dresser Wayne, Malmö 1980. Har arbetat i SwePart-koncernen som platschef/VD, SwePart Verktyg. Drivit konsultfirma (KvaliTec Bitte Müller-Hansen) med inriktning på Kvalitets- & Miljöledningssystem. Sedan 2009 programansvarig på Gastronomiprogrammet, Högskolan i Kristianstad där hon även under några år var Studierektor på Maskiningenjörs- och Polymeringenjörsprogrammet.

Styrelseuppdrag: Österlens Kraft 2006 - (Vice ordförande sen 2014), Länsförsäkringar Göinge 1994-2005, SwePart Verktyg 1991-1994, Högskolan Kristianstad, en mandatperiod 1990-1993

Högupplösta bilder på de föreslagna nya styrelseledamöterna finns att ladda ner på: www.va-automotive.com/press

2015.05.12

För mer information, kontakta:
Lars Thunberg Styrelseordförande i VA Automotive
[email protected]
Tel: 0701-43 30 40

Följande dokument kan hämtas från beQuoted
VA Automotive Pressrelease 2015-05-12.pdf

Kort om VA Automotive
VA Automotive bedriver verksamhet inom tre affärsområden; verktygsteknik, automation och komponenter. Större delen av omsättningen är hänförlig till fordonsindustrin.

VA Automotives affärsstruktur grundlades under 2013, vilket resulterade i ovan nämnda affärsområden. De olika områdena utgör tillsammans en unik kompetenskedja som efterfrågas av bolagets kunder men som för tillfället inte tillhandahålls av konkurrenterna. På så vis finns det goda förutsättningar för framtida expansion och tillväxt.

Exempel på produkter som bolaget tillverkar är ryggstödsramar, integrerade bilbarnstolar, airbaghus, pedalsystem, pressformade komponenter, chassikomponenter med mera. Vidare tillverkar bolaget medelstora till stora verktyg samt verktygsutrustning för serieproduktion av högkvalitativa komponenter.

VA Automotive erbjuder sina kunder helhetslösningar, vilket möjliggörs genom bolagets kollektiva kompetens och resurser inom koncernen som helhet. Eftersom bolaget bedriver verksamhet inom områdena för verktygsteknik, automation och fordonskomponenter kan de samlade resurserna i form av bland annat personal och maskiner utnyttjas på ett flexibelt sätt inom bolagets interna organisation. På så vis kan också maximala kostnadsfördelar uppnås. Att begränsa kundernas kostnader är av största vikt för VA Automotive.

Några av bolagets kunder är Volvo, Autoliv, IAC, Scania, Lear Corporation, National Electric Vehicle Sweden, Johnson Controls, BMW, Volkswagen, GM, Ford, Daimler, Gnotec, Porsche, Jaguar, Opel, Mazda, Electrolux och Ikea.

VA Automotive är listat på Nasdaq First North med Avanza Bank som Certified Adviser.

www.va-automotive.com

Om du vill öppna texten i din webbläsare klicka här
______________________________________________________
Denna information skickades genom beQuoted Press
Om Du vill ha mer information gå till www.beQuoted.com
Om Du inte vill erhålla företagsnyheter klicka här

beQuoted Press är en service till Dig som är intresserad av finansiell information. Med beQuoted Press underlättas företagens finansiella kommunikation till Dig och till nyhetsbyråer, aktieägare, placeringsrådgivare och andra intressenter på aktiemarknaden.

Vi hoppas att Du uppskattar denna service.