Uppfinnaren 1 AB (publ) har lämnat ett meddelande angående inställd räntebetalningUppfinnaren 1 AB (publ) ("Bolaget") lämnar ett meddelande till innehavarna av Bolagets utestående 175 000 000 kronor förlagslån med ISIN SE0007278262 ("Obligationen") som ursprungligen emitterats av Bolaget den 7 juli 2015 i enlighet med obligationsvillkoren och vars obligationsvillkor därefter reviderats den 14 december 2017 ("Obligationsvillkoren"). Meddelandet har lämnats till varje part registrerad på värdepapperskonto som direktregistrerad ägare av Obligationen enligt den av värdepapperscentralen tillhandahållna skuldboken den 29 juni 2020 ("Obligationsinnehavare").
Av meddelandet, som skickats till samtliga Obligationsinnehavare, framgår att Bolaget valt att ställa in den räntebetalning som ska ske på räntebetalningsdagen den 7 juli 2020 i enlighet med punkt 10.3 i Obligationsvillkoren.
30 juni 2020 För mer information, vänligen kontakta:
Per-Axel Sundström, vd
Tel: +46(0)70-336 84 75
Informationen i detta pressmeddelande är sådan som Uppfinnaren 1 AB ska offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 30 juni 2020, kl. 08.30.
Följande dokument kan hämtas från beQuoted
Uppfinnaren Pressrelease 2020-06-30.pdf
Om du vill öppna texten i din webbläsare
klicka här
______________________________________________________
Denna information skickades genom beQuoted Press
Om Du vill ha mer information gå till www.beQuoted.com
Om Du inte vill erhålla företagsnyheter klicka här beQuoted Press är en service till Dig som är intresserad av finansiell information. Med beQuoted Press underlättas företagens finansiella kommunikation till Dig och till nyhetsbyråer, aktieägare, placeringsrådgivare och andra intressenter på aktiemarknaden.
Vi hoppas att Du uppskattar denna service.
|