Kallelse till ÅrsstämmaAktieägarna i SARSYS-ASFT AB (publ)(Sarsys) 556557-7854 kallas härmed till årsstämma lördag den 13 juni 2020 klockan 12:00 i bolagets lokaler på Piledalsvägen 51, Köpingebro. Aktieägare som önskar delta skall dels vara införda i den av Euroclear AB förda aktieboken den 8 juni 2020, dels senast den 10 juni 2020 anmäla sitt deltagande i stämman per brev till SARSYS-ASFT AB, Piledalsvägen 51, 271 73 Köpingebro eller per e-post: [email protected] Anmälan ska innehålla: namn, personnr./org.nr, antal aktier. I de fall ställföreträdare eller ombud deltar i stämman ska behörighetshandlingar i form av fullmakter skickas in till bolaget i samband med anmälan. Aktieägare som har sina aktier förvaltarregistrerade måste, för att få delta i stämman, tillfälligt registrera aktierna i sitt eget namn. Sådan registrering måste vara verkställd hos Euroclear AB senast den 8 juni 2020, vilket innebär att aktieägaren måste meddela förvaltaren i god tid före detta datum.
I samband med stämman bjuds det på en enklare förtäring.
Förslag till dagordning
1. Stämmans öppnande,
2. Val av stämmans ordförande och sekreterare,
3. Upprättande och godkännande av röstlängd,
4. Godkännande av dagordning,
5. Val av en eller två justeringsmän,
6. Prövning av om stämman blivit behörigen sammankallad,
7. VD:s redogörelse,
8. Framläggande av årsredovisning och revisionsberättelse,
9. Beslut om fastställelse av resultaträkningen och balansräkningen,
10. Beslut om dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust enligt fastställda balansräkningen,
11. Beslut om ansvarsfrihet åt styrelseledamöterna och verkställande direktören,
12. Fastställande av antalet styrelseledamöter och, i förekommande fall, styrelsesuppleant samt revisor och, i förekommande fall, revisorssuppleanter,
13. Fastställande av arvode åt styrelse och revisor,
14. Val av styrelseledamöter med eventuella suppleanter,
15. Val av revisor och revisorssuppleant
16. Styrelsens förslag till bemyndigande att fatta beslut om emissioner,
17. Stämman avslutas,
Styrelsens förslag till beslut för punkterna 12 -16:
Pkt 12. att styrelsen består av fem ordinarie ledamöter och inga suppleanter,
Pkt 13. att som arvode till styrelsen för tiden intill dess nästa årsstämma hållits föreslås arvode till ordinarie ledamot uppgå till tre prisbasbelopp och till styrelsens ordförande fyra prisbasbelopp. Till ledamot som är anställd av Bolaget utgår inget styrelsearvode. Till revisor utgår arvode enligt löpande räkning,
Pkt 14. att till omval som ordinarie ledamöter välja Malcolm Lilliehöök, Fredrik Graflind, Ulrica Graflind samt till ledamot och ordförande Stefan Nordström. Styrelsen kommer före stämman att presentera en kandidat till den vakanta platsen som ordinarie ledamot. Föreslagen person kommer att presenteras i separat pressmeddelande.
Pkt 15. att till revisor omvälja Mikael Jannert, Axion Revisionsbyrå AB, Malmö och att till revisorssuppleant omvälja Mia Funder, Axion Revisionsbyrå AB, Malmö
Pkt 16. Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar att bemyndiga styrelsen för SARSYS-ASFT att vid ett eller flera tillfällen intill nästa årsstämma fatta beslut om emission av aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler med eller utan företrädesrätt för befintliga aktieägare. Antalet aktier som kan komma att emitteras, antalet aktier som kan konverteras till och antalet aktier som kan tecknas genom utnyttjande av teckningsoptioner, får inte överstiga 2 000 000 aktier totalt. Om emission beslutas utan företrädesrätt för aktieägarna så skall emissionen genomföras till marknadsmässiga villkor. Vederlag för teckning skall i förekommande fall kunna erläggas kontant men även via kvittning mot annan fordran, eller via eventuell apportegendom som bedöms vara till nytta för Bolaget.
Styrelsen eller någon av dem förordnad skall ha rätt att vidta de smärre justeringar i beslutet som kan visas erforderliga i samband med registrering av besluten hos Bolagsverket.
Redovisningshandlingar, revisionsberättelse och fullständiga förslag till beslut enligt ovan kommer från och med måndag den 29 maj kommer att anslås på Bolagets hemsida www.sarsys-asft.com samt hållas tillgängliga hos bolaget på nedan angivna adress. Handlingar kommer vidare kostnadsfritt att sändas ut till aktieägare som så begär och uppger sin postadress.
Köpingebro den 13 maj 2020 Styrelsen För mer information kontakta VD Fredrik Graflind på telefon +46 (0) 70 149 00 09 alternativt e-mail [email protected] eller styrelsens ordförande Stefan Nordström på telefon +46 (0) 70 560 44 50 eller email [email protected]
SARSYS-ASFT kommer under 2020 att delta i följande av Aktiespararnas Event: Småbolagsdagen, Stockholm den 8 juni och Aktiedagen, Göteborg den 9 november.
Denna information är sådan information som SARSYS-ASFT AB (publ) är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades genom ovanstående kontaktpersons försorg för offentliggörande den 13 maj 2020 kl. 08:30.
Följande dokument kan hämtas från beQuoted
SARSYS-ASFT-Kallelse till arsstamma.pdf SARSYS-ASFT AB är ett av de ledande bolagen i världen på att utveckla och tillverka utrustning inom flygsäkerhet. Kundsegmenten är luftfartsverk, statliga och privatägda flygplatser, större privata bolag och militären i olika länder. Verksamheten är global och av omsättningen går cirka 90 procent på export. Moderbolaget är listat på Nordic SME sedan den 2 mars 2017. I gruppen finns även dotterbolagen ASFT Industries AB och ASFT Inc, USA. Mer information finns på www.sarsys-asft.com och www.ngm.se
Om du vill öppna texten i din webbläsare
klicka här
______________________________________________________
Denna information skickades genom beQuoted Press
Om Du vill ha mer information gå till www.beQuoted.com
Om Du inte vill erhålla företagsnyheter klicka här beQuoted Press är en service till Dig som är intresserad av finansiell information. Med beQuoted Press underlättas företagens finansiella kommunikation till Dig och till nyhetsbyråer, aktieägare, placeringsrådgivare och andra intressenter på aktiemarknaden.
Vi hoppas att Du uppskattar denna service.
|