Fortsatt tillväxt i Q1, trots sen start på våren
- Analys från EP Access
SPORTAMORE Sportamore fortsatte att uppvisa god tillväxt under Q1 trots en sen start på våren. Försäljningen uppgick till 103,7 SEKm i Q1, vilket motsvarar en tillväxt om 28%. Dock var det cirka -5% under våra omsättningsprognoser. Dock skriver bolaget i sina framåtblickande kommentarer att försäljningen börjat bra i april på 45.3 SEKm, motsvarande +50%. Rörelseresultatet landade på -16 SEKm i Q1, vilket var klart under vår förväntansbild om -8 SEKm i Q1.
God tillväxt men stigande marknadsföringskostnader
Sportamore fortsatte att uppvisa god tillväxt under Q1 trots en sen start på våren. Försäljningen uppgick till 103,7 SEKm i Q1, vilket motsvarar en tillväxt om 28%. Dock var det cirka -5% under vår omsättningsprognoser. Dock skriver bolaget i sina framåtblickande kommentarer att försäljningen börjat bra i april på 45.3 SEKm, motsvarande +50%. Rörelseresultatet landade på -16 SEKm i Q1, vilket var klart under vår förväntan om -8 SEKm i Q1. Detta efter intensifierade marknadsföringsinsatser som bland annat innefattar TV-reklam. Tillväxttakten i övriga Norden var dock fin under Q1 och nu utgör försäljningen utanför Sverige 31% av omsättningen. Bruttomarginalen steg till 33% i Q1, jmf med 32% ifjol.
Tar andel trots att sport/fritidsförsäljning via nätet mattas av
Den underliggande tillväxten på 28 % i Q1 framstår som stark jämförelse med sportbranschens tillväxt inom e-handel (HUI Research Q4 2014) på 24% samt +16% för helåret 2014. Sportartikelförsäljningen har vuxit ca 24-32% sedan 2011 och vi räknar med att Sportamores tillväxt i Sverige kommer ligga i det intervallet framöver, en nedväxling jämfört med tillväxten på 79% 2013.
Expansionen i övriga norden kräver ökade marknadsinsatser
Sportamore siktar på en dubblering av försäljningen till 800 SEKm 2016. Det kräver dock en expansionstillväxt på över 100% per år utanför Sverige, vilket vi betraktar som mycket optimistiskt givet marknadsläget. Vi räknar med att konkurrenssituationen hårdnar, i takt med att Sportamores nisch mognar och internationell konkurrens ökar. Dessutom tar sig allt fler fysiska butiker ut på nätet samtidigt som H&M vässat sitt sporterbjudande under senare år. Vi bedömer därför att det kommer krävas en fortsatt kostnadsuppbyggnad för att driva expansionen internationellt, vilket talar för negativ lönsamhet även under 2015. Dock väntas bolaget kunna nå målen, rent operationellt, med nuvarande lagerkapacitet. Vår bedömning är att H1 2015 kommer präglas av betydande marknadsföringsinsatser och att dessa börjar bära frukt ordentligt från och med slutet av 2015, för att sedan ge gradvis starkare effekt.
Hög risk - hög potential
Vi har sänkt vår försäljningsprognos för 2015 med -2,3% och fortsätter räkna med ett negativt resultat under 2015, men ett nettoresultat på ca 8 SEKm 2016. Efter prognosförändringen handlas aktien till P/E 41,6x 2016. Sett till multipeln för EV/försäljning så handlas aktien omkring 0,35x 16E. Vi ser hög kurspotential i Sportamore, men till hög risk.
|