beQpress
Pressmeddelanden
beQuoted nyheter: Två stabila steg mot utrullning av KFC under 2015 för Nordic Service Partners - EP Access 
beQuoted

Nyhetsbrev, 16 december 2014

Två stabila steg mot utrullning av KFC under 2015

- Analys från EP Access

NORDIC SERVICE PARTNERS Med undertecknandet av två avtal för lansering av KFC i södra Sverige, och lanseringen av TGI Friday’s i Danmark, under 2015 går NSP nu in i nästa expansionsfas på allvar. Med en attraktiv värdering på EV/EBITDA under 5x 2016, en hög förutsägbarhet i intjäningen, en FCF yield över 5% och flera händelsedrivna triggers framför oss ser vi en hög potential i aktien till en medelhög risk.

2 KFC-restauranger vid halvårsskiftet 2015

Med öppnandet av de första två KFC-restaurangerna i Malmö och vid Öresundsbron runt halvårsskiftet 2015, den parallella lanseringen av TGI Friday’s i Danmark och den fortsatta utrullningen av dessa varumärken på respektive marknad går NSP nu in i nästa expansionsfas. Det här stärker vår tro på att bolaget ska lyckas lyfta rörelsemarginalen och mer än dubbla nettoresultatet de kommande två åren.

Mindre justering av vår prognos

Vi har justerat vår prognos marginellt då vi tagit hänsyn till ombyggnaden av restaurangen i Malmö från Burger King till KFC under våren 2015, och totalt två, istället för som tidigare beräknat en KFC-restaurang i Sverige vid slutet av 2015. Därefter räknar vi med ytterligare fyra nya KFC-restauranger under 2016, där vi tar höjd för att en kan bli ytterligare en konvertering av en svagt presterande svensk Burger King.

Fortsatt uppsida i värderingen

Med stöd av öppningen av ännu en Burger King i Hallunda under fjärde kvartalet i år, lanseringen av TGI Friday’s i Danmark, parallellt med öppningen av två KFC-restauranger i södra Sverige vid halvårsskiftet 2015 räknar vi med att bolaget ska öka rörelseresultatet från 17 SEKm i år till 39 SEKm 2016. Aktien handlas nu till P/E 13x och EV/EBITDA under 6x 2015, vilket vi betraktar som en rimlig värdering för en defensiv konsumentvaruverksamhet i en bransch med högt konkurrenstryck och svag marknadstillväxt, men med en bolagsspecifik tillväxtpotential. Men när multiplarna snart rullar över in i prognosåret 2016 så sjunker värderingen till under P/E 9x och EV/EBITDA 5x 2016, vilket lämnar gott om utrymme för en fortsatt kursuppgång motsvarande den vi sett hittills under 2014, alltså på +30%. Bolagets höga avskrivningstakt, vilket ger ytterligare stöd år vår resultatprognos, ger även utrymme för en attraktiv FCF yield på 5,5% 2016 och en direktavkastning på 1,5%-3,0% 2014-2016. Med förväntan om ett händelserikt nyhetsflöde det kommande året ser vi fortsatt en hög kurspotential i aktien, till en medelhög risk.

Källa: Två stabila steg mot utrullning av KFC under 2015


EP Access

Bolag

Nordic Service Partners

Lista

Stockholmsbörsen

Bransch

Resor och fritid

NSP öppnar KFC i  Sverige under 2015.

EP Access logo

EP Access är en analystjänst om små och medelstora bolag som drivs av Erik Penser Bankaktiebolag.

Följ EP Access på Twitter

Aktien

Kurs

16,70 kr

Utveckling 12 mån

42%

Relaterat

Nyhetsrum

Hela analysen med PDF

Expansion av varumärkesportföljen in i nästa fas

Händelsedriven expansion i korten


 

Om beQuoted

beQuoted publicerar nyheter, analyser och pressmeddelanden för investerare och journalister.

beQuoteds nyhetsredaktion bevakar företag för att ge en pedagogisk rapportering kring relevanta händelser.

beQuoteds kundservice uppdaterar nyhetsrum, Investor Relations och IR-webbplaster åt företag som vill utveckla sina relationer med finansmarknaden.

På webbplatsen www.beQuoted.com uppdateras kontinuerligt finansiell information om olika företag.

Nyheter | Analyser | Pressmeddelanden | IR-webb | Investor relations

Prenumeration

Om du vill ändra eller avsluta din prenumeration på beQuoted nyhetsbrev Klicka här

Synpunkter och kommentarer uppskattas

Om du har synpunkter eller andra kommentarer att ge, hör då gärna av dig.

beQuoted AB
Sturegatan 32
114 36 Stockholm
Tel 08-692 21 90
[email protected]
www.beQuoted.com
 
Ansvarig utgivare:
Thomas Lindgren