Ökad orderingång med 35% under kvartalet
- Analys från EP Access
C-RAD C-RADs Catalyst HD-system lanserades på den nordamerikanska marknaden under kvartalet. På ASTOR-mässan i San Fransisca var första gången som patientpositioneringssystemet visades upp för strålningsonkologer i Nordamerika. Vi räknar med att detta är ett steg att stärka den amerikanska närvaron för bolaget och öka intäkterna från regionen på sikt.
Ökad orderingång vittnar om ökad försäljning framöver
Under kvartalet ökade orderingången till SEKm 17,7 (13,1), vilket motsvarar en ökning om 35%. Det betyder att orderingången under de senaste 12 månaderna stiger till SEKm 62. Den har drivits av god efterfrågan i tyskspråkiga länder, där bolaget fått in en order på fyra system. Under kvartalet har C-RAD vunnit upphandlingen för Nordens första klinik inom protonterapi, Skandionkliniken i Uppsala. Upphandlingen omfattar montering av systemen i fyra behandlingsrum med option på ytterligare två rum. Trots en stark orderingång sjönk omsättningen under kvartalet till SEKm 10,5 (11,8), vilket motsvarade en minskning om 11%. Primärt var det en försening för ett Catalyst HD projekt samt en något lägre orderingång under Q2 som påverkade omsättningen negativt.
C-RAD visar upp Catalyst HD på ASTOR i San Fransisco
C-RADs Catalyst HD-system lanserades på den nordamerikanska marknaden under kvartalet. På ASTOR-mässan i San Fransisco var första gången som patientpositioneringssystemet visades upp för strålningsonkologer i Nordamerika. Vi räknar med att detta är ett steg att stärka den amerikanska närvaron för bolaget och öka intäkterna från regionen på sikt. Bara under Q3 dubblerades orderingången jämfört med i fjol med anledning av Catalyst HD lanseringen.
Kvartal med negativt kassaflöde, dock bättre än ifjol
Med anledning av den något lägre omsättningen under kvartalet har även rörelseresultatet påverkats negativt. Detta tillsammans med ökad rörelsekapitalbindning gjorde att kassaflödet från rörelsen uppgick till SEKm -5,8 (-9,6). Likvida medel uppgick till SEKm 4,6 i slutet av kvartalet. Bolaget menar att en förbättring är på gång då många kunder fakturerades i slutet av Q3 samt att man idag inte ser någon anledning till att göra en nyemission.
Justerar upp EPS estimaten för 2015E
Efter rapporten justerar vi upp vårt EPS-estimat för 2015E med 2,8% med anledning av den starka orderingången från de tyskspråkiga länderna samt USA. Aktien har den senaste perioden utvecklats relativt neutralt. De senaste tre månaderna har kursen stigit med 1,8% jämfört med OMX Small Cap som har stigit med 3% under samma period. |