Hittar passande förvärv
- Analys från EP Access
VITEC Vitec rapporterade ett rörelseresultat för Q4 om SEKm 9,4 vilket understeg vår kvartalsprognos med motsvarande SEKm 11. Det var framförallt affärsområdet Mäklare som rapporterade sämre rörelseresultat än vad vi räknat med. Dock levererade bolaget svarta siffror för samtliga affärsområden för tredje kvartalet i rad.
Fastighetssegmentet imponerar
Vitec rapporterade ett rörelseresultat för Q4 om SEKm 9,4 vilket understeg vår kvartalsprognos med motsvarande SEKm 11. Det var framförallt affärsområdet Mäklare som rapporterade sämre rörelseresultat än vad vi räknat med. Dock levererade bolaget svarta siffror för samtliga affärsområden för tredje kvartalet i rad. Primärt var det Fastighetssegmentet som uppvisade ett starkt resultat under kvartalet drivet av skiftet i affärsmodellen till ett mer renodlat SaaS-erbjudande. Andelen repetitiva intäkter för Vitec fortsatte att stiga och utgjorde för kvartalet 68% av totala intäkter. Resultatet efter skatt uppgick till SEKm 7,2 (6,4), vilket motsvarade en ökning om 12,5% jämfört med fjolåret.
Förvärv av finska Acute FDS
Under 2013 genomförde Vitec omfattande kostnadsminskningar. Under den processen genomfördes en genomgående inventering vilken visualiserade optimala förvärvsobjekt för att passa bolagets affärsmodell. Ett resultat av detta var köpet av finska Acute FDS som genomfördes under kvartalet. Acute är verksamma inom området för elektronisk journalhantering inom hälsovården och omsatte uppskattningsvis EURm 5,3 under 2013 och hade ca 75% repetitiva intäkter. Köpeskillingen uppgår till 6x EBITDA vilket motsvarar ca SEKm 53 och tillträdet kommer ske den 28 februari 2014. Vitecs ambition är att låta Acute fortsätta fokusera på den finska marknaden och inte expandera till de övriga nordiska länderna i första taget.
Höjer försäljningsprognosen efter rapporten
Vitec har en uttalad strategi av att förvärva mindre bolag i nischade marknader. Aktien handlas på våra prognoser till PE 11,7x för 2014e och 10,2x för 2015E. Vi ser samtidigt begränsad risk associerad med affärsmodellen givet en hög andel repetitiva intäkter samt större riskspridning nu när bolaget har ett nytt affärsområde. Samtidigt har bolaget bevisad historisk förmåga att skapa tillväxt. Största osäkerhetsfaktorn inom prognosperioden ser vi fortfarande i bolagets förmåga att bibehålla skaplig lönsamhet inom framförallt mäklarsegmentet givet eventuell tilltagande konkurrens. Även hur snabbt bolaget kan integrera Acute i organisationen. Efter rapporten höjer vi vår försäljningsprognos för 2014 och 2015 med 8% respektive 11%. Detta primärt med anledning av förvärvet av Acute. |