Positiva data från den första delen av PLIANT-studien
- Analys från EP Access
PLEDPHARMA Resultaten från den första delen av PLIANT-studien (dosökningsdelen) indikerar att patienter som behandlats med doserna 2 och 10 µmol/kg av cellgiftskombinationen FOLFOX och PledOx tolererat behandlingen väl. Vilket var det primära syftet med dosökningsfasen.
Rådata indikerar färre smärtsamma känselstörningar
Smärtsamma känselstörningar (neuropatier) uppstår vanligen hos patienter som genomgår cellgiftbehandling. Rådata från dosökningsdelen visar att patienter som behandlades med åtta cykler av PledOx och FOLFOX inte uppvisade några neuropatier (grad 2 eller högre). Värt att poängtera är att den första delen av PLIANT studien utfördes på ett begränsat antal patienter (6st) vilket leder till att resultatet bör tas med en viss försiktighet. Dock tycker vi att det är positivt att en så markant skillnad mellan PledOx och placebo kan urskiljas redan på så få patienter.
Bäst effekt vid låga doser av PledOx
Vid låga doser ser PledOx dessutom ut att ha potential att minska allvarliga (grad 3) blodbildsrelaterade biverkningar så som minskning av neutrofiler. Neutrofiler är en livsviktig typ av vita blodkroppar som försvarar kroppen mot bakteriella infektioner. I och med detta har bolaget ansökt om att få minska den högre dosen från 10 µmol/kg till 5µmol/kg för den andra delen i PLIANT-studien. Även fast denna ändring kommer i ett tidigt skede av studien kommer detta att medföra en förskjutning i tid. Bolagets nuvarande bedömning är att alla patienter bör ha inkluderats i studien före slutet av 2014 och att övergripande data bör vara framme mot slutet av Q1 2015. Det motsvarar en tidsförskjutning på ca 3 månader i tid.
Vi räknar med ökad chans för PledOx att nå marknaden
Tidigare har vi räknat med en 15 - 20% chans att PledOx lyckas ta sig hela vägen till marknaden. I och med att PledOx uppvisar så pass god effekt redan vid låga koncentrationer samt att toleransnivån var god höjer vi vår chans att preparatet når marknaden till 20 - 25%. Detta leder till att vårt Sum of the Part (SOTP) värdering ökar med SEKm 116 eller 5 SEK per aktie. |