Kilimanjaro Gold ökar takten i Mara
KILIMANJARO GOLD Analysresultaten från den senaste testproduktionen vid Maragruvan i norra Tanzania är i linje med antagandena från fjolårets preliminära lönsamhetsstudie. beQuoted har talat med vd Peter Hjorth om utvecklingen.
Utbytesnivå i linje med förväntningar
Resultaten från Kilimanjaro Golds andra testproduktion vid Maragruvan i norra Tanzania visar på ett guldutbyte om 0,96 gram per ton. Cirka 600 ton restmaterial har processats. Peter Hjorth ser med tillförsikt på resultaten.
- Utbytesnivån är i linje med våra förväntningar men för att kunna ha en väl underbyggd långsiktig uppfattning om utbytesnivåer krävs längre tid av produktion.
"Vi vet redan tillräckligt för att gå vidare"
Peter Hjorth berättar att utbytesnivåerna varierat mellan de olika restupplagen som finns inom Maragruvans område.
Bolagets hypotes är att det kan ha göra med olika grad av inblandning av organiskt material i form av vegetation, alternativt att materialet tidigare har processats på olika sätt.
- Variationer i utbyte är högst normalt och det finns relativt enkla åtgärder som kan rätta till detta. Men vi vet redan tillräckligt för att gå vidare med fortsatt optimering av processen och successiv uppskalning av produktion. Det positiva är att det genomsnittliga utbytet är i linje med förväntningarna och kan vi upprätthålla den här nivån på utbytet kommer verksamheten att vara lönsam.
Inga justeringar i investeringsbehovet
Sommaren 2013 presenterades en preliminär ekonomisk utvärdering av restupplagen vid Maragruvan. Den summerade gruvans restupplag till 225.000 ton med en genomsnittlig guldhalt på 1,44 g/t. Totalt bedöms 330 kg guld finnas i upplag ovan jord.
Den preliminära ekonomiska utvärderingen förutsatte vissa tilläggsinvesteringar i produktionsanläggningen. Det handlade om motsvarande 2 miljoner kronor för uppgraderingar och viss kompletterande utrustning.
Med några månaders verksamhet i anläggningen menar Peter Hjorth att tidigare bedömningar av investeringsbehovet var rimliga.
- En del av de här investeringarna har redan tagits och andra återstår. Vi kommer att genomföra dessa successivt och i takt med att vi anser att de behövs.
Successiv uppskalning av produktion framöver
Med stöd av resultaten från testproduktion arbetar Kilimanjaro Gold för att skala upp produktionen mot det som den ekonomiska utvärderingen bedömer som fullt kapacitetsutnyttjande, motsvarande 4 - 5 kg guld per månad.
- Vi ser möjligheter till det relativt snart. Men vi betraktar arbetet som fortsatt testproduktion till dess att vi har stabila och uthålliga utbytesnivåer. Ur ekonomiskt perspektiv behöver det inte betyda så stor skillnad om vi är i testproduktion eller inte. Det viktiga är volymer, utbytesnivåer och att vi löpande säljer produktion till kund, avslutar Peter Hjorth.
En första mängd guld från testproduktionen har sålts till den sydafrikanska guldköparen Scar Metals.
|