Positiva tongångar från projekt PP-99
- Analys från EP Access
PLEDPHARMA Intäkterna var i kvartalet nära noll, vilket var helt enligt förväntningarna. Däremot var kostnaderna lägre än väntat och klart lägre än under Q312. Totalt uppgick de till SEKm 4,8 i kvartalet, att jämföra med SEKm 6,3 i Q312 och SEKm 6,1 i Q213. Detta är helt en funktion av det tröga patientintaget till PLIANT-studien då detta styr kostnaderna. Nu när bolaget kan påbörja den andra delen räknar vi med att kostnaderna kommer öka under Q413.
Samtliga patienter är nu behandlade i dosökningsfasen
Efter en trög start på PLIANT-studien förefaller patientrekrytering nu vara klar för den första delen. Totalt har sex av sex patienter behandlats i dosökningsfasen och därmed kan den randomiserade delen med 126 patienter från ett 30-tal center i Europa och USA påbörjas. Bolaget planerar att starten kan ske under vecka 46. PledPharma kvarstår även vid bedömningen att "top line" resultat för hela studien väntas erhållas i mitten av 2014. Vi förväntar oss att PledPharma släpper data från den öppna dosökningsfasen i början av 2014.
MANAMI- studien indikerar positivt resultat
PledPharmas projekt PP-99 (ballongutvidgningsbehandling) har avslutat en klinisk fas IIa-studie MANAMI och de preliminära resultaten visa att PLED-substansen tolererats väl av patienter i studien. Värt att poängtera är att MANAMI-studien är en relativt liten studie i storlek men resultatet visar ändå att det finns en tendens till klinisk effekt. PledPharma håller fast vid det man tidigare har kommunicerat, att lägga fokus och resurser på cancerområdet, men bolaget ska ändå utvärdera hjärtindikationens kommersiella möjligheter. I dagsläget räknar vi inte med några intäkter från projekt PP-99 i en överskådlig framtid.
Lägre kostnader är väntat i kvartalet
Intäkterna var i kvartalet nära noll, vilket var helt enligt förväntningarna. Däremot var kostnaderna lägre än väntat och klart lägre än under Q312. Totalt uppgick de till SEKm 4,8 i kvartalet, att jämföra med SEKm 6,3 i Q312 och SEKm 6,1 i Q213. Detta är helt en funktion av det tröga patientintaget till PLIANT-studien då detta styr kostnaderna. Nu när bolaget kan påbörja den andra delen räknar vi med att kostnaderna kommer öka under Q413.
Kursutveckling starkare än sektorn
Under de senaste 12 månaderna har PledPharma-aktien stigit drygt 94% vilket är ungefär det dubbla jämfört med amerikanska biotech-aktier (AMEX Biotech) generellt som har stigit med 54% under samma period. Den främsta kursdrivaren för aktien är alltjämt data från PLIANT-studien. Ökad klarhet därvidlag väntas först under nästa år. |