AllTele söker lönsamma nischer
- Företaget har varit ett litet Telia som måste specialisera sig - CFO
ALLTELE AllTele har under senaste året genomgått en rad genomgripande förändringar. Sedan april består koncernen av en privatkundsverksamhet i Madeira och en företagsdel i Stockholm. beQuoted har talat med AllTeles CFO Michael Orregård om förändringsarbetet och den nya koncernens utmaningar.
Samgående gav väntat lyft
Efter en omsättnings- och resultatmässigt svag övergångsperiod i första kvartalet kunde AllTele presentera förbättrad lönsamhet och ett starkt kassaflöde för årets andra kvartal. De starkare siffrorna kommer av bolagets sammanslagning med Universal Telecom den 1 april.
Siffrorna för årets andra kvartal i sammandrag (jämförelsetalen avser gamla AllTele):
- Omsättning: 244,1 Mkr (198,4)
- Rörelseresultat: 7,6 Mkr (-5,7)
- Resultat efter finansnetto: 5,2 Mkr (-7,1)
- Resultat per aktie: 0,17 kr (-0,40)
Snabb omställning kostar på
Med samgåendet, i praktiken ett omvänt förvärv, fick AllTele tillgång till Universal Telecoms kassaflöden. Det Madeira-baserade bolagets prognos för 2013, som presenterades i samband med att Mark Hauschildt lade fram sitt förslag till samgående mellan bolagen, är en omsättning på 315 miljoner kronor och ett EBITDA på 106 miljoner kronor. Ett lägligt tillskott för AllTele som fortsatt kämpa med omsättning och resultat.
- Vi har på kort tid gått från att vara ett helsvenskt bolag till ett bolag med två tydligt avgränsade verksamhetsgrenar, en privatkundsverksamhet i Madeira och en företagsdel här i Stockholm. En sådan omställning kostar på, säger Michael Orregård när beQuoted träffar honom i bolagets lokaler intill LM Ericssons tidigare huvudkontor på Telefonplan.
Mer än skatter talar för Madeira
Under våren avvecklades Skövdekontoret, kundtjänstfunktioner har omlokaliserats och företagsförsäljningen samlats i Stockholm med mindre kontor i bland annat Malmö och Göteborg. När AllTeles privatkunder ringer kundtjänst kopplas de numera till Madeira.
Genom att sammanfoga AllTeles och Universal Telecoms privatkundstockar i Madeira kan koncernen dra nytta av en femprocentig bolagsskatt och en lägre momssats om 15 procent. Den senare väntas öka år 2015.
Trots väntade skattemässiga försämringar håller Michael Orregård det inte för troligt att privatkundsverksamheten flyttar till Sverige.
- Vid sidan av de skattemässiga fördelarna finns flera affärsmässiga fördelar med att driva det vidare i Madeira. Det är kostnadseffektivt och tidigare Universal Telecom är bevisligen duktiga på kundhantering och administration.
Migreringen från koppar en utmaning
Nu närmast står bolaget inför utmaningen att förvalta Universal Telecoms kundstock, där den stora merparten abonnerar på kopparbaserad gammeltelefoni, och i möjligaste mån få över kunderna på IP-baserade produkter och paket.
- Trycket är stort (på de kopparbaserade anslutningarna, beQuoteds anm). Det är säkert 15 - 20 procents churn på ett år. De här kunderna ska vi fånga upp och få över på IP-telefoni eller mobilt. Samtidigt, med bättre marginaler på den äldre tekniken, är det en utmaning att migrera kunderna utan att tappa lönsamhet. Men IP-tekniken öppnar för merförsäljning och nya funktioner att det är dit kunderna måste på sikt.
Tyngdpunkten läggs på företagssegmentet
I linje med affärsplanen som AllTele lade fram i slutet av 2012 ska kassaflödena från det än så länge mycket lönsamma privatkundssegmentet stödja utvecklingen av företagssegmentet. Det senare visade negativ tillväxt och en rörelseförlust i andra kvartalet på 10 miljoner kronor rensat för engångskostnader.
AllTeles målsättning är att växa med IP-baserade erbjudanden till mindre och medelstora företag, ett segment som de stora operatörerna inte fokuserar på men som samtidigt kan vara för stort för AllTeles omedelbara konkurrenter, aktörer som Phonera och Bahnhof. Och bolaget tar affärer, senast ett fyraårsavtal med Östersunds kommun värt 25 miljoner kronor.
Stora utmaningar på företagssidan
Grunden till affärsområdet lades när AllTele förvärvade Ventelo under 2011, AllTeles dittills största förvärv som mer än fördubblade koncernens personalstyrka på ett bräde. Integrationsarbetet har dragit ut på tiden och med förvärvet följde mer än en kundstock på 23.500 företagskunder.
- Vi står inför stora utmaningar på företagssidan, fortsätter Michael Orregård. Transaktionen och integrationen med Universal Telecom har gjort att vissa projekt försenats. Men det stora problemet idag är att vi sitter med stora fasta kostnader då vi producerar vår egen fasttelefoni, vilket kräver stora volymer för att ge skalfördelar. Vi är för små för att ha en så stor fast kostnad och vi jobbar nu med en migrering mot att få en mer rörlig kostnadsbas.
Egna telefonifabriken under avveckling
Bolaget redovisade engångskostnader kopplade till omstruktureringar på företagssidan om 17 miljoner kronor för det andra kvartalet och flaggar samtidigt för att det kommer ytterligare engångskostnader under andra halvåret.
Enligt kvartalsrapporten kommer omställningsarbetet på företagssidan att pågå året ut. Michael Orregård menar att det tidsperspektivet avser avvecklingen av den egna produktionen av fast telefoni, i praktiken en outsourcing av den fasta telefonin.
Förbättrat kassaflöde öppnar för höjd återbetalningstakt
Det förbättrade kassaflöde som kommit av samgåendet med Universal Telecom öppnar för en högre återbetalningstakt av utestående skulder. Bolagets ambition är att återbetala ett belopp om minst 50 miljoner kronor under andra halvåret. Samtidigt vill man fortsätta förvärva kundstockar.
- Konvertibellånet som togs vid förvärvet av Ventelo förfaller under tredje kvartalet. Sedan har vi lite korta skulder som vi ska göra undan. Små förvärv kommer vi att liksom tidigare betala ur eget kassaflöde men blir det något större, då kommer en finansieringslösning att bli aktuell.
”Fokusera där vi ser en framtid”
Det samlade intrycket är att AllTele fortfarande arbetar hårt för att finna sig till rätta i sin nya kostym.
- Vi brukar själva säga att vi är ett litet Telia, därför att vi säljer allt. Men AllTele är ett litet Telia som måste specialisera sig. Som litet företag är det svårt att vara konkurrenskraftig på allt. Vi ska fokusera där vi ser en framtid, där vi ser lönsamhet, och det är det vi gör nu. |