beQpress
Pressmeddelanden
beQuoted nyheter: ZetaDisplay visar fortsatt tillväxt men högre kostnader under Q2 - EP Access 
beQuoted

Nyhetsbrev, 2 september 2013

Fortsatt tillväxt men högre kostnader tyngde under Q2

- Analys från EP Access

ZETADISPLAY ZetaDisplay rapporterade försäljning om 14.1m under Q2 vilket innebär en tillväxt på 6% jämfört med samma period förra året. I våra prognoser låg en försäljning på 18m under Q2. Lägre installationer av hårdvara var den främsta orsaken. Den lägre andelen installationer av hårdvara innebar samtidigt att bruttomarginalen stärktes till 53% jämfört med 47% under Q1 (positiv mix effekt från ökade repetitiva intäkter).

Expansion i Europa tynger resultatet

Under Q2 uppgick EBITDA till -2.0m vilket var svagare än vår prognos om 0.5m. Vi bedömer att detta främst är drivet av högre kostnader relaterade till expansionen i Europa samt relativt låga nyinstallationer av hårdvara. Vår vy är att kostnadsnivån i bolaget kommer att ligga kvar på denna nivå under resterande del av året. Dock räknar vi med ett positivt rörelseresultat före avskrivningar för H2 2013 drivet av fortsatt tillväxt av installationer, mjukvara och tjänster.

Licensintäkter fortsätter att utvecklas positivt

De mycket viktiga och lönsamma licensintäkterna växte under Q2 med 54% jämfört med föregående år.

Ett antal spännande avtal på plats efter kvartalets utgång

Efter utgången av det andra kvartalet har ZetaDisplay fått ett antal spännande avtal på plats. Under hösten kommer ZetaDisplay att leverera sin medieplattform till den norska heminredningskedjan Hansen & Dysvik. Expansionen i Europa har inte enbart medfört högre kostnader utan resulterar redan nu i nya installationer. ZetaDisplay kommer att leverera sin medieplattform till en stor detaljhandelskedjas expansion av kosmetikbutiker i Frankrike. Den första installationen kommer att ske i kedjans flaggskeppsbutik i centrala Paris.

Något lägre prognoser - vinst under 2014E

Vi sänker våra prognoser för vinst per aktie för 2013E-15E givet en något högre kostnadsbas från ZetaDisplays expansion i Europa. Med stadigt växande installerad bas och fortsatt god tillströmning av förfrågningar av både befintliga och nya kunder räknar vi med vinst 2014 för ZetaDisplay. Osäkerheten, och därmed sannolika avvikelser från prognoserna, är dock stor givet kvartalsvis och årlig fluktuation i marginaler och intäkter. På våra 2014E prognoser handlas ZetaDisplay till ett P/E på 10.3x vilket vi finner attraktivt. För 2015 och framgent ser vi god tillväxtpotential för både den underliggande marknaden och ZetaDisplay.

Källa: Fortsatt tillväxt men högre kostnader tyngde under Q2


EP Access

Bolag

ZetaDisplay

Lista

First North

Bransch

Teknik

Expansionen tynger ZetaDisplays resultat.

EP Access logo

EP Access är en analystjänst om små och medelstora bolag som drivs av Erik Penser Bankaktiebolag.

Följ EP Access på Twitter

Aktien

Kurs

4,85 kr

Utveckling 12 mån

72%

Relaterat

Nyhetsrum

Hela analysen med PDF

Stark tillväxt under Q1

I fin form inför 2013


 

Om beQuoted

beQuoted publicerar nyheter, analyser och pressmeddelanden för investerare och journalister.

beQuoteds nyhetsredaktion bevakar företag för att ge en pedagogisk rapportering kring relevanta händelser.

beQuoteds kundservice uppdaterar nyhetsrum, Investor Relations och IR-webbplaster åt företag som vill utveckla sina relationer med finansmarknaden.

På webbplatsen www.beQuoted.com uppdateras kontinuerligt finansiell information om olika företag.

Nyheter | Analyser | Pressmeddelanden | IR-webb | Investor relations

Prenumeration

Om du vill ändra eller avsluta din prenumeration på beQuoted nyhetsbrev Klicka här

Synpunkter och kommentarer uppskattas

Om du har synpunkter eller andra kommentarer att ge, hör då gärna av dig.

beQuoted AB
Sveavägen 31
111 34 Stockholm
Tel 08-692 21 90
Fax 08-506 533 99
[email protected]
www.beQuoted.com
 
Ansvarig utgivare:
Thomas Lindgren