FRAMGÅNGSRIKA TESTER MED DEN NYA DSNG DRIVE AWAY ANTENNLÖSNINGENKebNi AB (publ) meddelar att testerna med den nya DSNG 1.8 meter Drive Away antennlösningen varit mycket framgångsrika. Stockholm, 5 maj 2021 - I enlighet med tidigare pressmeddelande 13 oktober 2020 "KebNi-Produkttest startar i Ryssland" informerar KebNi att tester med Satmissions demoantennsystem varit mycket framgångsrika. Tester som både Satmission och partnern i Ryssland genomfört har pågått längre än förväntat på grund av rigorösa tester och COVID-19 pandemin. Satmission antennen har testats mot konkurrerande antennsystem och vårt antennsystem ligger på högsta nivå i alla testmoment från kvalitet, användarvänlighet och prestanda.
Torbjörn Saxmo, VD för KebNi kommenterar "Vi är oerhört glada och på ett ödmjukt sätt stolta över den återkoppling vi har fått. Det stärker våra förutsättningar för fortsatt samarbete med vår partner." FÖR MER INFORMATION KONTAKTA:
Torbjörn Saxmo, VD
E-post: [email protected]
Telefon: +46 (0)709 16 14 82
Följande dokument kan hämtas från beQuoted
210505-FRAMGANGSRIKA-TESTER-MED-NYA-DSNG-DA-ANTENNLOSNINGEN-.pdf Om KebNi AB (publ) KebNi har en lång historia och stor erfarenhet inom marina och landbaserade satellitantennlösningar samt lösningar för tröghetssensorsystem för rörelseavkänning. Företaget, med huvudkontor i Stockholm, är inriktat på att bli en ledande leverantör av tillförlitlig teknik, produkter och lösningar för satellitkommunikation, säkerhet, positionering och stabilisering. KebNis produkter och lösningar riktar sig till statliga, militära och kommersiella kunder. Företaget verkar på en global marknad, direkt och genom ett nätverk av återförsäljare.
KebNi har idag verksamheter inom två olika produktområden - satellitkommunikation och tröghetssensorer. Dessa finns utförligt beskrivna på www.kebni.com.
KebNi "brings stability to a world in motion".
Bolagets aktie (KEBNI B) ar foremal for handel pa Nasdaq First North Growth Market. Certified Adviser ar G&W Fondkommission, e-post: [email protected], telefon: 08-503 000 50.
Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 5 maj 2021 kl 16:55 CET.
Om du vill öppna texten i din webbläsare
klicka här
______________________________________________________
Denna information skickades genom beQuoted Press
Om Du vill ha mer information gå till www.beQuoted.com
Om Du inte vill erhålla företagsnyheter klicka här beQuoted Press är en service till Dig som är intresserad av finansiell information. Med beQuoted Press underlättas företagens finansiella kommunikation till Dig och till nyhetsbyråer, aktieägare, placeringsrådgivare och andra intressenter på aktiemarknaden.
Vi hoppas att Du uppskattar denna service.
|