Pressmeddelande avseende fusion mellan Vaneo Capital AB och Vaneo Capital II AB där Vaneo Capital AB är det övertagande bolagetFörslag till ett samgående (fusion) mellan Vaneo Capital AB och Vaneo Capital II AB grundar sig på en mängd fördelar där den grundläggande idén med Vaneo Capital II AB var att ansluta bolaget till Euroclear samt att notera det på Bequoteds OTC-lista precis som Vaneo Capital AB har varit sedan den 3 februari 2017. Genom ett samgående ökas dels det så kallade AUM (Asset Under Management) samt att kostnadsmassan fördelas på ett bolag i stället för att ha dubbla kostnader på två liknande bolag.
För att kunna genomföra förslag om fusion och apportemission behöver Bolaget utöka aktiekapitalgränserna i bolagsordningen. Ändringsförslaget innebär att aktiekapitalgränsen utgör som lägst 5 000 000 kr och som högst 20 000 000 kr och antal aktier som lägst 500 000 och som högst 2 000 000 stycken. Styrelsen
Vaneo Capital AB
Följande dokument kan hämtas från beQuoted
Vaneo Capital Pressrelease 2019-10-14.pdf
Om du vill öppna texten i din webbläsare
klicka här
______________________________________________________
Denna information skickades genom beQuoted Press
Om Du vill ha mer information gå till www.beQuoted.com
Om Du inte vill erhålla företagsnyheter klicka här beQuoted Press är en service till Dig som är intresserad av finansiell information. Med beQuoted Press underlättas företagens finansiella kommunikation till Dig och till nyhetsbyråer, aktieägare, placeringsrådgivare och andra intressenter på aktiemarknaden.
Vi hoppas att Du uppskattar denna service.
|