Serieentreprenören Sven Hammar går in i WebgallerianSven Hammar, serieentreprenör inom IT, tar en plats i styrelsen för det svenska e-handelsföretaget Webgallerian. "En drömvärvning för vårt företag", säger Webgallerians grundare Ingemar Gleissman. Webgallerian är en "galleria på nätet" som satsar på att bli Nordens största marknadsplats på nätet. Sven Hammar har enhälligt invalts i styrelsen för Webgallerian, en marknadsplats på nätet som samlar svenska mindre och medelstora e-butiker av hög kvalitet. Detta skedde samtidigt som Webgallerian genomförde en nyemission på 2,5 miljoner kronor.
Sven Hammar är en känd svensk serieentreprenör inom IT, säkerhet och applikationsprestanda. Han grundade säkerhetsföretaget Celo Communications i Silicon Valley på 90-talet samt det svenska IT-företaget Apica System år 2005.
- Vi är mycket glada över att få Sven i vår styrelse. Hans erfarenhet och kompetens inom prestandatester, IT-säkerhet, produktpositionering, teknikutveckling, försäljning, affärsförhandling samt entreprenörskap och ledarskap blir ovärderlig för oss i våra kommande expansionsplaner, säger Ingemar Gleissman, grundare och VD, Webgallerian.
- Jag har jobbat med ledande aktörer inom e-handel i många år och är övertygad om att marknadsplatser på nätet kommer att bli ännu mycket större de närmaste åren. Webgallerian ligger här helt rätt med sitt erbjudande och affärskoncept och jag ser fram emot att få bidra till företagets utveckling, säger Sven Hammar.
Marknadsplats för mindre e-handlare med fokus på social shopping
Webgallerian är en marknadsplats på nätet som samlar svenska mindre och medelstora webbutiker under ett och samma tak, i en galleria på nätet, med egna butiksnamn och ett fokus för kunderna på upplevelser, kvalitet och social shopping. Gallerian har ett flertal lojalitetsprogram och medlemstjänster som uppmuntrar till besök och shopping och som stärker marknadsplatsens attraktionskraft hos mindre och medelstora e-handlare. Butikerna får en attraktiv marknadsförings- och säljkanal och dessutom hjälp med betalningar och logistik.
- Vi har ett väl utmejslat koncept med redan 140 anslutna webbutiker som erbjuder fler än 425 000 produkter på en typ av marknadsplats som internationellt sett visat sig mycket framgångsrik. Målet är att samla Sveriges 500 bästa e-butiker under ett och samma tak. Vi är redo för en snabb nordisk expansion och med kapital från den nyligen genomföra nyemissionen kan vi accelerera marknadsföring och tillväxt, säger Ingemar Gleissman.
Marknadsplatser på nätet växer stort med framgångsrika sajter som Amazon, Alibaba och JD.com. Webgallerian tror på snabb tillväxt för gallerian, branschen och e-handel generellt. 2018-06-28 För mer information, vänligen kontakta:
Sven Hammar
Mobil: 0735 - 05 90 68
E-post: [email protected]
Ingemar Gleissman
VD, Webgallerian Scandinavia AB
Tel: 0709-588800
Email: [email protected]
Följande dokument kan hämtas från beQuoted
WebGallerian Pressrelease 2018-06-28.pdf Om Webgallerian Scandinavia AB
Webgallerian är ett shoppingcenter på nätet som samlar Sveriges bästa webbutiker under ett och samma tak med egna varumärken och butiksnamn. Målet är att ge kunderna en unik shoppingupplevelse med ett stort utbud av produkter och nätbutiker de tidigare inte visste fanns.
Med funktionen "Min Galleria" har kunderna möjlighet att själva välja vilka webbutiker de vill se och ta del av specialerbjudanden ifrån. De har en gemensam varukorg och kassa för alla butiker.
Med Webgallerian får mindre och medelstora svenska e-handlare hjälp att stärka varumärkets synlighet genom kraftfull marknadsföring och att optimera försäljningen. Webgallerian grundades år 2014. Ingemar Gleissman är grundare och VD. Läs mer på: www.webgallerian.se
Om du vill öppna texten i din webbläsare
klicka här
______________________________________________________
Denna information skickades genom beQuoted Press
Om Du vill ha mer information gå till www.beQuoted.com
Om Du inte vill erhålla företagsnyheter klicka här beQuoted Press är en service till Dig som är intresserad av finansiell information. Med beQuoted Press underlättas företagens finansiella kommunikation till Dig och till nyhetsbyråer, aktieägare, placeringsrådgivare och andra intressenter på aktiemarknaden.
Vi hoppas att Du uppskattar denna service.
|